X210Cr12 soğuk iş takım çeliğinin martemperlenmesi, ostemperlenmesi ve klasik su verilmesinden sonra oluşan dayanım özelliklerinin karşılaştırılması
Compared of strength properties of X210Cr12 cold work tool steel, occured after martempering, ostempering and quenching
- Tez No: 139015
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada AISI D3 (1.2080) Soğuk İş Takım çeliğinin değişik su verme ortamlarında sertleştirilmesinin mikroyapı ve dayanım özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla soğuk iş takım çeliğine doğrudan su verilerek, martemperlenerek ve ostemperlenerek mikroyapısal ve mekanik özellikleri araştınlmıştır. TS 138 ve TS EN 10045-1 'de belirtilen esaslar çerçevesinde hazırlanan çekme ve çentik darbe numuneleri Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Laboratuvartannda sertleştirilerek Oerlikon Kaynak Elektrodları A.Ş. Manisa Fabrikası'nda çekme ve çentik darbe deneylerine tabi tutulmuşlardır. Mikroyapı analizleri ise Üniversitemiz laboratuvariannda gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda en yüksek çekme dayanımı suda su verilmiş numunede, en yüksek çentik darbe tokluğu ostemperlenmiş numunede, en yüksek sertlik değeri ise martemperlenmiş numunede gözlenmiştir. Mikroyapısal incelemede ise piyasa koşullanndaki numunede ince taneli, su verilmiş ve martemperlenmiş numunede iğneli martenzitik yapı, ostemperlenmiş numunede ise beynitik yapı gözlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of hardness in different quenching medium microstructure and strehgtening properties of AISI D3 ( 1.2080 ) Cold Working Tool Steel has been studied here with this aim, by giving water directly, martempering and austempering the microstructural and mechanical properties has been investigated. Under the regulations of TS 138 and TS EN 10045-1 by hardening prepared tensile and notch impact test specimen have been put under test in Oerfikon Welding Electrodes S.C. Factory in Manisa. At the end of the serial tests, in quenched specimen the highest tensile strength, in austempered specimen the highest notch impact toughness and in martempered specimen the highest value of hardness have been observed. Whilw in microstructural studies bainite structure has been observed in austempered specimen thin needlike martensite structure has been observed in watered and martempered specimen. VIII