İyon nitrürlenmiş D3 (1.2080) soğuk iş takım çeliğinin nitrürleme sonrası mekanik ve mikroyapısal özelliklerinin belirlenmesi
Determined of mechanical and microstructural properties after nitriding of D3 (1.2080) cold working tool steel that ion nitrided
- Tez No: 139016
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VII ÖZET Bir mühendislik malzemesi olan D3( 1.2080) soğuk iş takım çeliğinin iyon nitrürleme yöntemi kullanılarak sertieştirilmesi amaçlanan bu çalışmada, işlem parametreleri olarak sıcaklık (400, 500, 600°C)ve zaman (2, 4, 6, 8 saat); ortam olarak ta N2+H2 karışımından oluşan gaz kullanıldı. İşlem sûrelerinin kısalığı, çevre kirliliğine sebep olmaması, işlem neticesinde yüzeyde çok az pürüzlülüğün oluşması, düşük elektrik sarfiyatı ve otomasyona elverişliliğinin yanı sıra difüzyon tabakası kalınlığının kontrolüne ve sert fakat daha az gevrek metal yüzeyleri elde edilebilmesine imkan sağlayan iyon nitrürleme yöntemi ile D3( 1.2080) soğuk iş takım çeliğinin sertliğinde önemli artışlar kaydedilmiştir. Yapılan mikrosertlik ölçümlerinin ve optik mikroskop gözlemlerinin ışığında en fazla yüzey sertliğinin ve en derin difüzyon tabakasının 8 saat 500 C 'de %20N2+%80H2 gaz karışımı kullanıldığı durumda oluştuğu gösterilmiştir. Difüzyon tabakası kalınlığı artan işlem süresi ve sıcaklığı ile artmaktadır. ^W «v-V.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this investigation, the surface hardening of D3 (1.2080) cold working tool steel by using plasma nitriding technique has been aimed with various tempetatures (400, 500, 600°C), times (2, 4, 6, 8h) and N2+H2 gaseous mixture as process parameters. Besides its reduced processing times, causing no environmental pollution, considerably smooth surfaces, low electricity and gaseous consuptions and compability outomation, the plasma nitriding process with controllable diffusion thickness and hard but less ductile metallic surfaces, has allowed for remarkable increase in the hardness of D3 (1.2080) cold working tool steel. By microhardness measurement and optical mikroscope investigations, the maximum surface hardness and deepest diffusion layer has been obtained in the plasma nitrided sample over a period of 8h 500C in a nitriding atmosphere containing %20N2+%80H2 gaseous mixture. The case depth were found to increase with increasing process temperature and time.