Doğal materyaller üzerine kurşun (II), kadmiyum (II), çinko (II) ve bakır (II) adsorpsiyonu
Adsorption of lead (II), cadmium (II), zinc (II) and copper (II) on natural materials
  1. Tez No: 139025
  2. Yazar: NAGİHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bakır (II) kurşun (II) kadmiyum (II) ve çinko (II) iyonlarının doğal materyallerden alkali bazaltik yapıdaki Kula Volkaniti ve uçucu kül tarafından adsorplanması paralel olarak incelenmiştir Deneylerde aktifleştirilmiş Kula Volkaniti ve uçucu kül kullanıldı. Analiz öncesi paralel olarak volkanit ve kül, bidistile su içerisinde bekletildi, 105 °C'de etüvde kurutuldu ve çeşitli fraksiyonlara ayrıldı. Farklı kalsine sıcaklıklarda (200 °C, 400 °C, 600 °C, 800“C) aktifleştirilerek Cu (II), Pb(ll), Cd (II), Zn (II) iyonlarını adsorplayacağı optimum koşullar belirlendi. Optimizasyon çalışmalarında, Kula volkaniti ve uçucu külün adsorpsiyon kapasitelerinin adsorplanan tanecik büyüklüğüne, karıştırma hızına, pH'a, ve sıcaklığa bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Adsorplama kapasitesi ve adsorplanan madde miktarı, polaragrafık yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır. Kula Volkaniti ve uçucu külün adsorpsiyon kapasitesinin yüksek olması, volkanitin doğada bol miktarda bulunması, uçucu külün atık olması, her ikisinin de elde edilebilirliğinin kolay olması nedenleriyle arıtım için kullanılması yönünde önemini arttırmıştır. > ', VIII 'i,..:.. S, ”;.*'$£
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the adsorption of cupper (II), lead (II), cadmium (II) and zinc (II) ions from natural materials such as Kula Volcanite and volatile ash which has alkaline basaltic structure was investigated at the same time, simultaneously. The activated Kula Volcanite and volatile ash were used in experiments. Prior to analysis, Volcanite and ash were exposed to bidistile water, dried in etuve at 105 °C and then separated to various fractions. Activating at different calcine temperatures (200 °C, 400 °C, 600 °C, 800 °C), optimum conditions regarding their Cu (II), Pb(ll), Cd (II), Zn (II) adsorbtions were determined. In optimization studies, the alterations on the adsorbtion capacities of Kula Volcanite and volatile ash were examined depend on the adsorbent particle size, the speed of mixing, pH, and temperature. The adsorption capacity and adsorptive material amount were calculated using by polarographic methods. It has been increased that Kula Volcanite and volatile ash could be utilized in refining area due to their high adsorbtion capacities, the high abundance of volcanite in nature, the waste character of volatile ash and easy to obtain both materials. IX