Konform dönüşümler ve uygulamaları
Conformal mappings and applications
- Tez No: 139032
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci ve ikinci temel bölümlerinde, daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanıtım ve teoremler verildLÜçüncü bölümde, konform dönüşüm hakkında temel bilgiler verilerek, dönüşüm konform olması ile analitik olması arasındaki ilişkiyi açıklayan temel tanıtım ve teoremler verildi.Son bölümde ise ısı,elektrostatik ve hidrodinamikte bir çok önemli problemin çözülebildiği konform dönüşümlerin uygulamalarından olan Dirichlet ve Neumann problemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve bunların çember,yan düzlemdeki çözümleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This thesis is prepared for degree of master of sciencein this thesis we are interested in The Dirichlet problem and Neumann problem. This thesis consists of four chaptersln chapter l,we summarize the fundemental concepts of the analytic functions.Chapter 2 is concerned with the integration of complex functions.Chapter 3 we summarize the conformal mappings.In the last chapter, we solved the Dirichlet problem and the Neumann problem.