Bazı makrofungus türlerinin antimikrobiyal aktiviteleri üzerine bir araştırma
A Study on the microbial activities of some macrofungi species
  1. Tez No: 139041
  2. Yazar: AYŞİN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUNNASIR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Pleurotus ostreatus (Jacq.ex Fr.) Kum. var salignusx Pleurotus florida Fovose, Schizophyllum commune Fr; Helvetia leucomelaena (Pers) Nannf. ve Amanita virosa (Fr.) Bertillon'un etil asetat, kloroform, aseton ve etil alkol ekstreleri hazırlanarak disk diflüzyon yöntemi ile Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus sp. ve Pseudomonas aureginosa ATCC 27857'ye karşı bu ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Bakteri süspansiyonları MacFarland [0,51 standart tüpüne karşı steril serum fizyolojik ile ayar edildikten sonra 0,1 mi alınarak içinde Agar besiyeri bulunan petri kutularına inoküle edilmiştir. Tüm petri kutuları 10-15 dakika süre ile oda sıcaklığında kurumaya bırakılmıştır. Bu sürenin sonunda; petri kutularının içlerine aseptik olarak farklı estreler emdirilmiş diskler yerleştirilmiştir. Bu kültürler, inkübatorde 37 °C sıcaklıkta 24 saat süreyle inkübasyona bırakılmıştır. Sürenin sonunda, disklerin oluşturduğu inibisyon zonlannm çaplan ölçülmüştür. 6 mm çapındaki Rozatin diski kontrol antibiyotiği olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışma 3 kez tekrarlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre antimikrobiyal aktivitenin makrofiıngusun türüne, değişik çözgenlerle hazırlanan ekstraktlarma ve bakteri türüne göre değiştiği saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Makrofungus, antibakteriyel aktivite, Amanita virosa, Pleurotus ostreatus, Pleurotus florida, Helvella leucomelaena, Schizophyllum commune.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the extracts of ethyl acetat, chloroform, aceton and ethyl alcohol of Pleurotus ostreatus (Jack ex Fr.) Kum var. salignus, Pleurotus florida Fovose, Schizophyllum commune Fr., Helvetia leucomelaena (Pexs) Nannf. and Amanita virosa (Fr.) Bertillon were investigated in respect to their antimicrobial activities against Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus sç and Pseudomonas aureginosa ATCC 27857 by Diffusion Method 0,1 nü bacterium suspension, stabilized with serum physiologic against MacFarland [0.5] standart type, were inoculated on to agarified Petri dishes. All Petri dishes were dried at room temperature for 1&-L5 minutes. Then, the disc& of the- different extracts were aseptically placed in to the Petri dishes. These cultures were incubated in a incubator at 37°C for 24 hour. After this time, the diameter of inhibition zone in the discs were measured. Rozatin disk in 6 mm diameter were used as control antibiotic. The expeciments were repeated three times. As a results of this study it was concluded that the antimicrobial activity was. depended on to species of macrofungi, the extract type and the species of bactria used. Key wards: Macrofungi, antimicrobial activity, Amanita virosaT Pleurotus ostreatus, Pleurotus florida, Helvetia leucomelaena, ScMzophyllum commune