Genelleştirilmiş Lie idealler
Generalized Lie ideals
  1. Tez No: 139058
  2. Yazar: DİDEM KARALARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET I. Bölümde temel tanım ve özellikler verilmiştir. II. Bölümde, Lie ve Jordan idealleri ile ilgili bazı önemli özelliklere değinilmiştir. Yine bu bölümde, verilen bir halkanın bazı koşullar altında komütatif olduğu incelenmiştir. IH. Bölümde ise, II. Bölümde Lie ve Jordan yapılan üzerinde verilen sonuçların Genelleştirilmiş Lie ve Jordan yapılarında hangi şartlar altında sağlandığı araştırılmıştır. Son bölüm olan bulgular kısmında ise, III. Bölümde verilmiş olan bir kısım özelliklerin daha geneli olan sonuçlar irdelenmiştir. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter, we give some basis definations and properties. In the 2nd chapter, it is given some important properties about the Lie and Jordan ideals. Also in this chapter, it is seen that a given ring is commutative under some conditions In the 3nd chapter, we generalized some consequences on Lie and Jordan frames which are obtained in chapter 2. Also we investigated these consequences in Lie and Jordan frames under what conditions are satisfied. In the last chapter which is called findings, we examine some properties which are the conclusions in chapter 2. Also this conclusions are more general. 90