Asal halkaların Lie idealleri üzerinde genelleştirilmiş σ-türevleri
Generalized σ-derivations on Lie ideals of prime rings
- Tez No: 479676
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış olup bu konu ile ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bu tezi okuma ve anlamada kolaylık sağlayacak genel bilgiler yer almaktadır. Ayrıca asal halkalarda yapılmış olan bazı çalışmalar özetlenmiş olup tez içinde kullanılan kavram ve referanslara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, C.L. Chuang, M.C. Chou ve C.K. Liu'nun 2006 yılındaki çalışması ele alınmış ve asal halkaların Engel koşullu σ-türevlerinin sıfırlayanı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, J.C. Chang'ın 2011 yılındaki çalışması esas alınarak asal halkaların Lie idealleri üzerindeki kuvveti merkezi değerli genelleştirilmiş σ-türevleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde, V. De Filippis ve Ç. Demir'in 2015 yılındaki asal halkaların Lie idealleri üzerindeki genelleştirilmiş σ-türevleri ile ilgili bir çalışması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly consists of five chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works regarding this subject is given. In the second chapter, the general background is given which may help to provide easy reading and understanding of the thesis. Moreover the summary of some works done on prime rings so far, frequently used notions and references are involved in this chapter. In the third chapter, M.C. Chou and C.K. Liu's work in 2006 is handled and σ-derivations with annihilating Engel conditions of prime rings are studied. In the fourth chapter, by considering J.C. Chang's work in 2011 which is related to generalized σ-derivations with power central values on Lie ideals of prime rings is handled. In the last chapter, V. De Filippis and Ç. Demir's work in 2015 which is related to generalized σ-derivations on Lie ideals of prime rings is examined.