Erken dönem stresli ve ambivalan yaşam olaylarının davranısşal ve nörogelişimsel etkileri
Behavioral and neurodevolopmental effects of early stressful and ambivalence life events
  1. Tez No: 412507
  2. Yazar: MELİKE KÜÇÜKKARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CANDANSAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşamın erken döneminde stresli yaşam olaylarına maruziyet erişkin dönemde artmış stres duyarlılığı, bilişsel ve davranışsal bozukluklarla ilişkilidir. Bu dönemde birden fazla stres etkenine maruz kalınabileceğinden erişkin dönemde ortaya çıkan bozukluğu tek bir etkene bağlamak mümkün değildir. Erken dönem stresli tek bir yaşam olayının erişkin dönemde davranışsal ve nörokimyasal etkilerinin anlaşılması hayvan deneyleri ile daha mümkündür. Bu çalışmanın amacı erken dönem stresli yaşam olaylarının erişkin dönemde sosyal etkileşim, bellek anksiteyete düzeyleri ve beynin belirli bölgelerindeki nörogenez üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada sıçanlar kontrol grubu (12), hafif stres grubu (12), ağır stres grubu (14) ve ambivalan anne grubu (13) olmak üzere dört grubu ayrılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamış, hafif stres grubu erken elleme yöntemine, ağır stres grubu anneden ayırma yöntemine ve ambivalan anne grubu ambivalan anne modeline maruz bırakılmıştır. Erişkin dönemde sıçanların davranış analizi yapılmış, sosyal etkileşim testi, yükseltilmiş artı labirent ve yeni nesne tanıma testi performansları değerlendirilmiştir. Nörogelişimlerini değerlendirmek amacıyla prefrontal korteks ve hipokampus NMDA R2B düzeyleri ELISA yöntemi aracılığıyla bakılmıştır. Plazma kortizol düzeylerine bakılmıştır. Davranış analizi ve davranış deneyleri sonucuna göre ambivalan anne grubu ve ağır stres grubu daha anksiyeteliydi. Ambivalan anne grubu sıçanlarının sosyal etkileşim testinde diğer gruplara kıyasla daha az sosyal davranış davranış sergiledikler, erkek sıçanlarının daha agresif olduğu, uzun süreli bellek işlevlerinin daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Çoğunlukla gruplar arası farklılıklar erkek cinsiyetten kaynaklanmaktaydı. Plazma kortizol düzeyi bakımından gruplar arası bir farklılık saptanmadı. NMDAR2B düzeyi hipokampuste erken dönem stresli yaşam olaylarına maruz kalan sıçanlarda artmıştır. Bu çalışma ambivalan anne grubunun sıçanlarının en az ağır stres grubu kadar erişkin dönemde anksiyeteye duyarlı hale geldiği hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Exposure to stressful life events in early life is associated with in adulthood increased stress sensitivity, cognitive and behavioral disorders. During this period multiple stresful factors may be exposed. Therfore disorders which occur in adulthood are not able to correlate to one reason. Understanding of behavioral and neurochemical effects of early stresful life events in adulthood is possible with the animal experiments. The aim of the study was to investigate whether early stressful life events might effect social interaction, memory, anxiety levels, neurogenesis in specific brain regions. In this study rats divided into four groups: control group (n:12 ), mild stress group (n:12), severe stress group (n:14) and ambivalent mother(n:13). Control group was raised with standart care, mild stress group was exposed to early handling model, severe stress group was exposed to maternal separation, ambivalent mother group was exposed to fake mother during an hour. In adulthood analysis of behavior was made and social interaction test, elevated plus maze and new object recognition test performances have been evaluated. To assess the neurodevelopment of rats NMDA R2B levels in prefrontal cortex and hippocampus were evaluated by using ELISA. According to the results of behavior analysis and behavioral experiments, ambivalent mother group and severe stress group were anxious than other groups. The rats of the ambivalent mother group exhibited less social behavior and more aggressive behavior than the other groups in tihe social interaction test. Their long-term memory functions were lower than other groups. Mostly the differences between the groups were due to male gender. There were not statistically differences between the groups with regard to plasma cortisol levels. The level of NMDAR2B in the hippocampus increased in rats exposed to early stressful life events. These results support that being raised by ambivalent mother increase anxiety level in adulthood.