Money demand and the effects of tax policy in the special case of Turkey: 1969-1989
- Tez No: 13917
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR KEYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada para talebinde kısıt değişken olarak Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) yerine tüketici harcamaları kullanıldığında IS ve LM eğrileri arasında ortaya çıkması olası yeni bir ilişki tartışılmaktadır. Bu ilişkinin gerçekten varolması halinde beklenen sonuç vergi politikalarının etkilerini yitirmeleri yönündedir. Sözü edilen ilişkinin varlığı ekonometrik metodlarla sınanmaktadır. Yapılan sınamalar sonunda elde edilen sonuç IS ve LM eğrileri arasındaki ilişkinin vergi politikasının gücünü azalttığı yönündedir. Çalışmada incelenen zaman süreci 1969-1989 yılları arasıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, initially, the significance of consumer expenditure, as a scale variable, in a money demand equation is searched. The use of consumer expenditure instead of Gross National Product brings the possibility of a new interdependence between the IS and LM curves. If that interdependence does exist, the loss of effectiveness of the tax policy, at least to some extent, will be an expected result. The existence of such a relationship is tested by the use of econometric methods. The results seem to support, the hypothesis about the ineffectiveness of tax policy, which is an outcome of the interdependence between the IS and LM curves and the relevant interest elasticity coefficients obtained for money demand and investment expenditures. The time period examined in this study covers the years 1969-1989. 11