Modeling and optimization of central ring transportation system (CRTS) in Turkish Land Forces
Türk Kara Kuvvetleri merkezi ring taşımacılığı sisteminin modellenmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 139297
  2. Yazar: HAMDİ ÜNAL AKMEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET KARA KUVVETLERİ MERKEZİ RİNG TAŞIMACILIĞI SİSTEMİNİN MODELLENMESİ VE OPTİMİZASYONU Hamdi Ünal Akmeşe Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Osman Oğuz Temmuz 2003 Bu çalışma Türk Kara Kuvvetlerinin kendi birliklerinin sevkiyat ve toplama taleplerini Merkezi Ring Taşımacılığı Sistemi vasıtası ile en uygun olarak nasıl karşılayabileceğini göstermektedir. Bunun için tamsayılı programlama modeli önerilmiş ve bu modelin uygulanması için matematiksel modelleme yazılımı GAMS kullanılmıştır. 2002 yılına ait sekiz haftalık bilgier gözönüne alınarak, model üç farklı sayıdaki araç filoları (4-araç, 5-araç, 6-araç) için çalıştırılmıştır. Taşıma maliyetlerinin araç sayısına bağlı olarak nasıl etkilendiği sorusuna yanıt bulunmaya çalışılmış ve ideal araç sayisi ile bunlarin izleyeceği ideal rotalar önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tamsayılı Programlama, Kapasite Sınırlı Araç Güzergahı Bulma, Zaman Kısıtları, Taşıma Maliyetleri. TV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING AND OPTIMIZATION OF CENTRAL RING TRANSPORTATION SYSTEM (CRTS) IN TURKISH LAND FORCES Hamdi Ünal Akmeşe M.S. in Industrial Engineering Advisor: Assoc. Prof. Osman Oğuz July 2003 This thesis shows how Turkish Land Forces can optimally meet delivery and pick-up demands of its units via Central Ring Transportation System. A mixed integer programming model is proposed, and for the implementation of the model, mathematical modeling software GAMS is used. The model is implemented for three different fleet sizes of vehicles (4-vehicle, 5-vehicle, 6- vehicle) with taking eight-week data of 2002 into account. How transportation costs are affected by the number of vehicles is investigated, and an ideal number of vehicles and the optimal routes to be followed are proposed. Keywords : Mixed Integer Programming, Capacitated Vehicle Routing, Time Windows, Transportation Costs. ITT