Optimization of locating logistic supply coordination centers (LSCC) of Turkish Land Forces in an earthquake region
Türk Kara Kuvvetleri lojistik destek koordinasyon merkezlerinin (LDKM) deprem afet bölgelerine konuşlandırılmasının optimizasyonu
- Tez No: 139301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET TÜRK KARA KUVVETLERİ LOJİSTİK DESTEK KOORDİNASYON MERKEZLERİNİN (LDKM) DEPREM AFET BÖLGELERİNE KONUŞLANDIRILMASININ OPTİMİZASYONU Murat KARACA Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Danışman : Doç. Dr. Osman Oğuz Temmuz 2003 Bu çalışmada, depremden zarar görmüş bölge sakinleri arasında lojistik destek malzemelerinin toplanıp dağıtılması için Türk Kara Kuvvetleri tarafından kurulan Lojistik Destek Koordinasyon Merkezlerinin (LDKM) en uygun konuş yerlerinin bulunması amaçlanmaktadır. Afet bölgelerindeki LDKM'lerin en uygun konuş yerlerinin bulunması problemi bir Maximal Kaplama Problemi olarak modellenmiştir. Kaplama mesafeleri, ele alman hasarlı bölgede konuşlandırılabilecek LDKM'lerin kapasitesine göre belirlenmiştir. Daha sonra, potansiyel yerleri temsilen aday noktalan ve yüksek hasar tahmin beklentisine sahip yerleşim yerlerim temsilen istek noktalan tespit edilmiştir.Aday noktalarındaki belirsizliği en aza indirmek için modele, bölgesel karakteristikleri temsilen ek kısıtlar eklenmiştir. Ayrıca, her bölge için, beklenen deprem hasar tehlikesi göz önüne alınarak belirlenen ağırlıklar, istek noktalarına atanmıştır. Ankara'nın depremselliği, 1900 ile 1997 yıllan arasındaki dönemde 140 km yarıçaplı bir bölgede meydana gelen 4 ve 4 den büyük depremlerin istatistikleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu model için iki farklı senaryo geliştirilmiştir. En uygun çözümler LINGO yazılımıyla elde edilmiştir. Son olarak ise, problem parametreleri değiştirilerek en uygun çözümlerdeki değişimler analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Yer seçimi, Maximal Kaplama Problemi, Depremsellik vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMIZATION OF LOCATING LOGISTIC SUPPLY COORDINATION CENTERS (LSCC) OF TURKISH LAND FORCES IN AN EARTHQUAKE REGION Murat KARACA M.S. in Industrial Engineering Advisor:Assoc. Prof. Osman Oğuz July 2003 This research aims at finding the optimum location of Military Logistic Supply Coordination Centers (LSCC) that are established by Turkish Land Forces for gathering and distributing the logistic supply materials among citizens in an area of a county damaged by a natural disaster, i.e. earthquake. The problem of finding the optimum locations of LSCCs in disaster regions is modeled as a Maximal Covering Location Problem. Coverage distances are defined based on the capacity of LSCCs that can be located within the area of counties in the damaged regions. Then, candidate points representing potential sites and demand points representing the provinces having high expected damage estimation due to a probable future earthquake that may occur at the vicinity of Ankara Metropolitan area, are defined. inIn order to set the standarts on various issues regarding the selection of candidate points, additional constraints are defined. Furthermore, weights, determined by considering the earthquake damage hazard expected for each region are assigned to the demand points. The seismicity of Ankara has been investigated by using the statistics of earthquakes equal or larger than Magnitude>4 that occurred in a region with a 140 km radius for the time interval 1900-1997. Two different scenarios are developed for this model. Optimal solutions are found using mathematical programming software LINGO. Finally, the changes in the optimal solutions are analyzed by altering the problem parameters. Keywords : Facility Location, Maximal Covering Location Problem, Seismicity IV