Logistic depot location optimization for emergency preparedness: A case study in Beşiktaş district
Acil durumlara hazırlık için lojistik depo yeri optimizasyonu: Beşiktaş ilçesi örneği
- Tez No: 884306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İLKER BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Birçok doğal afet gibi depremler de beklenmedik şekilde meydana gelmekte ve insan hayatı üzerinde büyük ve yıkıcı etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle deprem riski taşıyan bölgelerde kamuoyunun bilinçlendirilmesi, yapısal önlemlerin alınması ve acil durum planlarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Türkiye, birçok büyük şehri kapsayan 3 ana fay hattına sahip olup, deprem riski yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Bu fay hatları arasında Kuzey Anadolu Fay hattı dünyanın en hızlı ve en aktif sağa atımlı fay hattı olarak bilinmektedir. Bu fay hattı olası bir depremde Türkiye'nin en kalabalık bölgesi olan Marmara Bölgesi'ni ve en kalabalık şehri İstanbul'u büyük ölçüde etkileyecektir. Deprem öncesi alınacak kişisel önlemler kadar afet yönetimi ve acil durum planlaması da önemlidir. Afet yönetiminde önemli konulardan biri de afet sonrası yardım ekipmanlarının insanların kısa sürede ulaşabileceği doğru noktalarda olmasıdır. Bu çalışmada, Marmara bölgesinde meydana gelebilecek herhangi bir deprem durumunda, afet sonrasında ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri içeren depoların Beşiktaş ilçesinde konumlandırılması sorunu ele alınmaktadır. Problem çözümünde talep ağırlıklı mesafenin minimize edildiği, iki farklı ikili tamsayı programlama modeli önerilmiştir. Matematiksel modellerde Beşiktaş ilçesindeki mahallelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek depoların en kısa mesafede ana arterler üzerindeki muhtemel depo lokasyonlarında açılıp açılmayacağına karar verilmektedir. İlk modelde depoların kapasitelerinin ilçelerdeki ihtiyaçları karşılayabileceği varsayılmaktadır. İkinci modelde ise depoların kapasitesi matematiksel modele eklenerek depoların açılıp açılmama kararı incelenmiştir. Önerilen matematiksel modeller Beşiktaş ilçesi deprem depolama problemine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Like many natural disasters, earthquakes occur unexpectedly and have major and devastating effects on human life. For this reason, it is of great importance to raise public awareness, take structural precautions and make emergency plans in earthquake risk areas. Turkey has 3 main fault lines covering many major cities and is among the countries with high earthquake risk. Among these fault lines, the North Anatolian Fault is known as the fastest and most active dextral fault line in the world. This fault line will greatly affect the Marmara Region, the most populous region of Turkey, and Istanbul, the most populous city, in a possible earthquake. Disaster management and emergency planning are as important as personal precautions to be taken before an earthquake. One of the important issues in disaster management is that post-disaster aid equipment is at the right points where people can reach it in a short time. In this study, the problem of locating depots containing materials that may be needed after the disaster in Beşiktaş district in case of any earthquake that may occur in the Marmara region is discussed. Two different binary integer programming (BIP) models have been proposed to minimize the demand-weighted distance in solving the problem. In mathematical models, it is decided whether depots that can meet the needs of the neighborhoods in Beşiktaş district will be opened in possible depot locations on the main arteries in the shortest distance. In the first model, it is assumed that the capacities of the depots can meet the needs in the districts. In the second model, the capacity of the depots was added to the mathematical model and the decision whether to open the depots was examined. The proposed mathematical models were applied to the Beşiktaş district earthquake storage problem.