Simulation modeling and analysis of messaging systems of a mechanized infantry brigade
Bir mekanize piyade tugayının mesaj iletim sisteminin simülasyonla modellenmesi ve analizi
- Tez No: 139322
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET BİR MEKANİZE PİYADE TUGAYININ MESAJ İLETİM SİSTEMİNİN SİMÜLASYONLA MODELLENMESİ VE ANALİZİ İbrahim CAN Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Danışman : Prof. İhsan SABUNCUOĞLU Ağustos, 2003 Geleceğin muharebelerinde taktik muharebe sahasında bilgiye olan ihtiyaç artacaktır. Sadece muharebe sahasında bilgiyi elde etmek değil, aynı zamanda bilgiyi gerekli olan yere zamanında iletmekte önemlidir. Gelecek nesil mobil taktik muhabere sistemleri taktik muharebe alanındaki kullanıcılara sağlam, dayanıklı güvenli ve esnek bir iletişim ağı sağlayacaktır. Fakat, değişik muharebe şartlarının iletişim ağlan üzerindeki etkisinin tahmini halihazırda araştırılan bir konudur. Bu çalışmada mobil kullanıcıların TDMA (Zaman Bölmeli Çoklu Erişim) telsizlerini ve TDMA tekniğini kullandıkları bir örnek tugayın mesaj iletim sisteminin simülasyon çalışması yapılmıştır. Muharebe sahasındaki bir mekanize piyade tugayının mesaj iletim sisteminin simülasyon modelini kurmak ve bu sistemin değişik koşullarda performans kriterleri içerisinde veri alışverişini destekleme kabiliyetini belirlemek bu çalışmanın odak noktasıdır. Aynı zamanda sistem performansı üzerinde belirgin etkisi olan faktörler araştırılmıştır. Simülasyon Arena 7.0 simülasyon programı ile geliştirilmiş ve sonuçlar SPSS istatistiksel paket programı ile analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Simülasyon, mesaj iletim sistemi, mobil kablosuz ağ iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION MODELING AND ANALYSIS OF MESSAGING SYSTEM OF A MECHANIZED INFANTRY BRIGADE Ibrahim CAN M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Prof. İhsan SABUNCUO?LU August, 2003 The need of information on tactical battlefield will increase in future battles. Not only to gain information on battlefield, but also to convey it where it is needed on time, will be very important. The next generation mobile tactical communications systems will provide a robust, reliable, secure and flexible network to the mobile users of tactical battlefield. However, it is a question under interest to predict the impacts of different battle conditions on their performance. In this study, a simulation study of messaging system of a model brigade in which mobile users employ TDMA (Time Division Multiple Access) radios and TDMA technique for channel access is conducted. The focus of this study is to construct a simulation model of a messaging system of a mechanized infantry brigade on tactical battlefield and to determine if the system is capable of supporting the data exchange in performance criteria under different conditions. Also, the factors that have significant effects on the system performance are investigated. The simulation is developed in Arena 7.0 simulation program and results are analyzed by using SPSS statistical package program. Keywords : Simulation, messaging system, mobile wireless network 111