Polymorphisms in p21 (codon 31) and p53 (codon 72): Association with breast cancer susceptibility in Turkish and Greek populations p21 (codon 31) ve p53 (codon 72) polimorfizmleri: Türk ve Yunan popülasyonlarında mame kanseri ile ilişkisi
- Tez No: 139323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET P21 (CODON 31) VE P53 (CODON 72) POLİMORFİZMLERİ: TÜRK VE YUNAN POPULAS YONLARINDA MEME KANSERİ İLE İLİŞKİSİ Gülsen ÇOLAKOĞLU Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisansı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Işık G. YULUĞ Ağustos 2003, 121 sayfa Bu çalışmanın amacı, Türk ve Yunan populasyonlarında, p53 kodon 72 ve/veya p21 kodon 3 1 polimorfîzmleri ile meme kanserine yatkınlık arasındaki olası ilişkiyi incelemekti. Her iki populasyon için hasta-kontrol çalışması yapıldı ve tüm örneklerin genotipleri PCR-RFLP yöntemi ile belirlendi (Türklerde; p53 genotipi için 274 hasta ve 221 kontrol, p21 genotipi için 322 hasta ve 246 kontrol, Yunanlılarda; p53 genotipi için 138 hasta ve 138 kontrol, p21 genotipi için 156 hasta vel36 kontrol elde edildi). Verilerin değerlendirilmesi için ikili lojistik regresyon analizi yöntemi kullanıldı. Yunanistan populasyonu tek başına incelendiğinde, istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuç bulunamamasına rağmen, Türk ve Türk-Yunan populasyonları birleştirildiğinde anlamlı sonuçlar elde edildi. p53 geninin 72. kodonunun Arg/Arg olması durumu meme kanseri riski ile önemli derecede ilişkiliydi (Türk: olasılıklar oranı OR=2.16; %95 güven aralığı (GA)= 1.08-4.31, Türk-Yunan: OR=2.35; 95% GA= 1.25-4.41). Bu ilişki, vücut kütle indeksi yüksek Türk kadınları arasında incelenince, olasılıklar oranı önemli derecede artış gösterdi (OR=3.86; 95% GA= 1.1 2- 13.26). Ancak, bu sonuç değerledirilirken güven aralığının geniş olduğu dikkate alınmalıdır. p21 genini incelediğimizde ise, 31. kodohun Arg/Arg ya da Ser/Arg olmasının meme kanserine yakalanma olasılığını arttırdığı görülmüştür, ancak sonuç istatistiksel açıdan anlamlı değildir (OR=1.15; 95% GA=0.75-1.76). Bu çalışmanın belki de en çarpıcı bulgusu, p53 kodon 72 Arg/Arg genotipini vep21 kodon 3 1 Arg/Arg ya da Ser/Arg genotiplerinden birini aynı anda taşıyan bireylerin meme kanseri riskinin artmasıdır (OR=2.66; 95% GA= 1.06-6.66). Sonuç olarak, Türk populasyonunda meme kanserine yakalanma riski ile p53 Arg72Arg genotipi arasında önemli bir ilişki olduğu ve de ayrıca her iki genin birlikte, belirtilen kodon polimorfîzmlerinde yüksek risk genotiplerini taşımasının meme kanserine yakalanma riskini daha da arttırdığı söylenebilir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYMORPHISMS IN P21 (CODON 31) AND P53 (CODON 72): ASSOCIATION WITH BREAST CANCER SUSCEPTIBILITY IN THE TURKISH AND GREEK POPULATIONS Gülsen ÇOLAKO?LU Ms. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Işık G. YULU? August 2003, 121 pages The aim of this study was to investigate the potential association of p5 3 codon 72 and/or p21 codon 31 polymorphisms with increased susceptibility for breast cancer either independently or combined in the Turkish and Greek populations. A case-control study was conducted for both populations and the genotypes of the subjects were determined by PCR-RFLP (Turkish; p53 genotypes for 274 cases and 221 controls, p21 genotypes for 322 cases and 246 controls, Greek; p53 genotypes for 138 cases and 138 controls, p21 genotypes for 156 cases and 136 controls were obtained). Binary logistic regression was used to analyze the data. Although the Greek study population alone did not give statistically significant results, the p53 codon 72 Arg/Arg inheritance was found to be significantly associated with breast cancer susceptibility in the Turkish study population (OR=2.16; 95% CI=1.08-4.31) as well as in the combined population of Turkish and Greek subjects (OR=2.35; 95% CI= 1.25-4.41). This association was further increased with increased BMI (OR=3.86; 95% CI=1. 12-13.26) in the Turkish population but the result should be treated with caution because of the wide confidence interval. The inheritance of the combined p21 codon 3 1 Arg/Arg or Ser/Arg genotypes increased breast cancer susceptibility in the Turkish study population (OR=1.15; 95% 0=0.75-1.76) although the result is not statistically significant. The most prominent result of this study is that there is an interaction between the p53 Arg72Arg and p21 Arg31Arg or Ser31Arg genotypes for breast cancer susceptibility (OR=2.66; 95% 0=1.06- 6.66). These results Jet us to conclude that there is a strong association between the p53 Arg72Arg genotype and breast cancer risk in the Turkish population and that the combination of high-risk allelic variants of both. p53 and its downstream effector protein p21 may have a role as a risk factor for breast cancer development. u