Stochastic modeling of transit vessel traffic through the strait of İstanbul
İstanbul Boğazı'ndaki transit taşıt trafiğinin rassal benzeşimi
- Tez No: 139345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE OTAY, PROF. DR. BARIŞ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET İSTANBUL BOGAZINDAKI TRANSİT TAŞIT TRAFİĞİNİN RASSAL BENZEŞİMİ Bu çalışmada, İstanbul Boğazından transit geçiş yapan gemi trafiğinin fizik tabanlı matematiksel bir benzeşim programı geliştirilmiştir. Buna göre, gemilerin çatışma, karaya çarpma ve karaya oturma risklerinin mekansal dağılımı incelenmiştir. Benzeşim programinda gemileri kontrol eden ve seyrettiren bir otopilot modeli kullanılmıştır. Pilotaj hatalarının kaza riskine olan etkisini hesaba katabilmek için otopilot modeline belli bir olasılık dağılımı olan rastsal bir hata değişkeni eşlik etmektedir. Bu hata, gemi boylarına ve Boğazm değişik seyir bölgelerine göre kaza risklerini farklı ölçülerde etkilemektedir. Benzeşim programı sonuç olarak, gemilerin İstanbul Boğazmı dik olarak kesen bir düz çizgi kümesi üstündeki bulunma yerlerinin olasılık dağılımını vermektedir. Olasılık dağılımı çıktısı bir sonradan-işlemleme biriminde incelenerek, değişik gemi boylan için Boğaz boyunca çatışma, karaya çarpma ve karaya oturma olasılıklarının risk haritaları oluşturulmuştur. Kaza riski haritaları, kazaların önlenebilmesi için Boğazm hangi bölgelerinde ne kadar pilotaj becerisi, dikkat, gemi manevra kabiliyeti vb. gerektiğini niteliksel olarak göstermektedir diye yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STOCHASTIC MODELING OF TRANSIT VESSEL TRAFFIC THROUGH THE STRAIT OF ISTANBUL In the present study, a physics based mathematical simulation program has been developed for the transit vessel traffic through the Strait of Istanbul. Accordingly, the spatial risk distribution of collision, ramming and grounding (CRG) casualties in the Strait of Istanbul is investigated. An autopilot model, which controls and navigates the ships, has been incorporated in the stochastic model. In order to include the effects of pilotage errors on the casualty risks, the autopilot is accompanied with a standardized random error with a certain distribution. This error influences the casualty risks at different levels regarding different vessel sizes and regions of the waterway. The output of the stochastic model yields the probability distribution of vessel positions along a set of straight lines which mesh the Strait of Istanbul orthogonally. The position distribution output is then analyzed in a post-processing unit to evaluate risk maps of CRG casualties along the Strait for different vessel sizes. The casualty risk maps can be qualitatively interpreted as how much ship-handling skills, attention and vessel maneuverability etc. is required to avoid casualties in different regions of the Strait.