Room designs and related combinatorial objects
Room kareleri ve ilgili kombinatorik yapılar
- Tez No: 139347
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET ROOM KARELERİ VE İLGİLİ KOMBINATORIK YAPILAR Bu tezde dizayn teorisinde önemli bir yapı olan Room kareleri çalışıldı. Room karelerinin özellikleri ve ortogonal-simetrik latin kareleri ve grafiarm birli parçalanışları gibi kombinatorik diğer yapılarla ilişkileri incelendi. Room kareleri için direkt ve dolaylı inşa metodları ve bu metodlar kullanılarak Room karelerinin spektrumunu belirleyen varlık teoreminin iki ispatı sunuldu. Daha sonra Room karesi kavramını genelleştirerek elde ettiğimiz ve Room çerçevesi olarak bilinen yapılar çalışıldı. Bu yapıların inşasında kullanılan bazı direkt ve dolaylı inşa metodları incelendi. Ayrıca Room çerçevelerinden yararlanılarak Room karesi inşa etmekte kullanılan bir metoda yer verildi. Son olarak ilgili bir diğer yapı olan Howell dizaynları çalışıldı. Bu dizaynların özellikleri ve inşasında kullanılan bazı metodlar incelendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ROOM SQUARES AND RELATED COMBINATORIAL OBJECTS In this thesis we study an important structure in design theory known as Room square. We investigate its properties and its relations to other combinatorial objects such as orthogonal-symmetric latin squares and one-factorizations of graphs. We present direct and recursive construction methods for Room squares and give two proofs of the existence theorem about the spectrum of Room squares. Next we study the structures called Room frames which are obtained by general izing the concept of Room squares. We give several direct and recursive construction methods for room frames and present a method to obtain room squares from Room frames. Finally we study Howell designs. We investigate their properties and give con struction methods.