Production and properties of artificial cork from ethylene vinyl acetate
Etilen vinil asetat kullanarak sentetik mantar üretimi ve özellikleri
  1. Tez No: 139346
  2. Yazar: AHMET MERT GÜÇLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET ETİLEN VİNİL ASETAT KULLANARAK SENTETİK MANTAR ÜRETİMİ VE ÖZELLİKLERİ Tabii mantar, tıpa ile kapatılan şişelerde kullanılmakta olan en yaygın malzemedir. Ahşap malzeme olan mantar ile şarap ve benzeri gıdaların şişelenmesi yüzlerce yıldan beri bilinmektedir. Zaman içinde, şarap şişelemede kullanılmak üzere tabii mantarı ikame edecek çeşitli malzemeler önerilmiş olmasına karşın, bu malzemeler tüm beklentilere karşılık verememişlerdir. Sonuç olarak tabii mantar günümüze değin çeşitli doğal olumsuzluklarına rağmen yoğunlukla kullanılmaya devam ede gelmiştir. Dünyanın giderek artan tabii mantar talebinin sonucu olarak hasat süresi kısalmış, düşük kaliteli mantar kullanımı artmış, hammadde fiyatları artış göstermiştir. Sınırlı üretim, malzemenin iç yapısı, fiziksel ve kimyasal özellikleri, boyut problemleri, tabii etkenler, şişeleme ve işlevsel sorunlar ve maliyet problemi aynı amaca hizmet edecek yeni bir sentetik malzemenin bulunması ve tasarım yapılmasına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu tezin amacı doğru malzemenin seçimi ile tabii mantarın görünüm, renk, doku, fiziksel ve kimyasal Özelliklerine sahip sentetik bir tıpa üretimidir. Bu tez ile ayrıca amaçlanan, bu tıpanın basit şartlarla üretiminin gerçekleştirilerek ülke ekonomisine fayda sağlanmasıdır. Çalışmanın ülke ekonomisine muhtemel olumlu katkıları bir bölümde ele alınmıştır. Yapılan hazırlıkların ardından, çalışmanın sonucu, tez çalışması sonucunda elde edilen kapalı hücre iç yapışma sahip kopolimer ürünün elde edilmesi olmuştur. Nihai ürün geleneksel enjeksiyon yöntemi ile elde edilimiştir. Deney maksadı ile üretilen bir enjeksiyon kalıbı kullanılmış ve nihai ürün mikroskop altında mikro yapı incelemesine tabi tutulmuş ayrıca temel mekanik özellikleri testler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF AND PROPERTIES ARTIFICIAL CORK FROM ETHYLENE VINYL ACETATE Natural cork is the most common material for making stopper-type bottle closures. The use of cork to finish wine and other food products dates back centuries. Natural cork is a wood product. Although synthetic materials have been proposed for use as wine bottle stoppers or closures, such products have been unable to satisfy all of the requirements. As a result, cork has remained the dominant material for wine closures, in spite of the numerous inherent problems that exist with cork. In order to meet the rising worldwide cork demand, the pare cycles of cork have been shortened, leading to inferior qualities and constantly rising raw material prices. Limited production, structure of material, chemical properties, dimensional problems, natural treats, problems in bottling and function, cost problem show that there is a need for an alternative material and design to be developed for his purpose. The object of this thesis is to provide a synthetic closure with the right materials selection: having the characteristic features such as; natural-like color, look, chemical and physical properties. This thesis also aims to place the results in a way to serve the Turkish economy with easy and low-cost production method. The financial dimension of probable positive effects have been summarized in a section. As a result of the thesis, a product has been achieved with major feature of closed- cell inner structural copolymer based material cocktail. The final product was gained injection. A test purpose designed mold for a single cork was used for injection process. The finished product was studied under a microscope and major mechanical tests were undertaken.