Design and implementation of a simulated autonomous rescue team
Benzetimlenmiş özerk arama kurtarma ekibi tasarım ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 139364
  2. Yazar: BİLGE TALAYSÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET BENZETIMLENMIŞ ÖZERK ARAMA KURTARMA EKİBİ TASARIM VE GELİŞTİRMESİ Afetlerden sonra arama kurtarma çalışmaları yürütmek çoklu-etmenlerin kullanıldığı çok sayıda alandan biridir. Bu çalışmada, afet sonrası arama kurtarma çalışmalarında yer alacak; hiyerarşi, işbirliği ve öğrenme özelliklerine sahip bir çoklu-etmen sistemi yazılımı geliştirilmiştir. Sistem, etmenler arası iletişimdeki kısıtların etmenlerin işleyişi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Etmenler, yönetici etmenler ve arama-kurtarmadan sorumlu etmenler olarak iki katmanlı bir hiyerarşi oluşturmaktadır. Üst katmandaki etmenlerin görevi iyi bir ortam modeli oluşturup alt katmandaki etmenleri hedeflere atamaktır. Arama kurtarma işlemlerinden sorumlu etmenler, kendi davranışlarının sonuçlarından hangi davranışın hangi durumda uygun olduğunu öğrenirler. Ayrıca, yönetici etmenlerin bildirdiği hedefler ve kendi karar verdikleri hedefler arasında tercih yapmayı öğrenirler. Yönetici etmenler ise, arama kurtarma etmenlerinin geribildirimlerinden hangi atama yönteminin hangi durumda etkili olduğunu öğrenirler. Öğrenme metodu olarak takviyeli öğrenme kullanılmıştır. Çoklu-etmen sistemi araştırmacı ve açgözlü olmak üzere iki ayrı şekilde çalıştırlabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A SIMULATED AUTONOMOUS RESCUE TEAM Multi-agent systems are devised for several different areas. Carrying out rescue activities after a disaster is one such area. In this work, a software multi-agent system that involves hierarchy, cooperation, and learning is implemented for carrying out rescue operations in a disaster environment. The system is designed so that the constraints, such as those for communication, affect the operation of the agents minimally. A two-level hierarchy of agents is formed where the agents higher in the hierarchy are responsible for obtaining a better world model and commanding the agents in the lower level. The platoon agents learn from the result of their actions as well as learning which action source, i.e. the dispatcher or the environment, is a better choice at a given state. The dispatchers learn from the feedback of their platoons on whether their assignments were useful. Reinforcement learning is used as the learning method of the agents. The system can be run both in explorer mode and in greedy mode.