Seismic retrofit of brick infilled R/C frames with lap splice problem in columns
Kolon boy donatılarında yetersiz bindirme boyu problemi olan mevcut tuğla dolgu duvarlı betonarme yapıların depreme karşı güçlendirilmesi
- Tez No: 139382
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN, YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
VI ÖZET KOLON BOY DONATILARINDA YETERSİZ BİNDİRME BOYU PROBLEMİ OLAN MEVCUT TUĞLA DOLGU DUVARLI BETONARME YAPILARIN DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİ Önceki depremler, Türkiyede yaygın bir yapım sistemi olan tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçeveler ile imal edilmiş birçok binanın dayanım, rij itlik ve süneklik açısından yetersiz olduğunu göstermiştir. Son yıllardaki araştırmaların bir çoğu bu tür yapıların güçlendirilmesi ve sismik performanslarının arttırılmasına yönelik olmuştur. Sunulan bu çalışmada, tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçeveler üzerine uygulanan karbon lifli polimerler (CFRP) ile güçlendirme metodu incelenmektedir. Karbon lifli polimerler üstün mekanik özelliklerinin yanında kolay uygulanabilirlik, ve kısa uygulanma süresinin getirdiği ekonomi açısından da önemlidir. Bu çalışmada toplam 5 adet iki katlı, tek açıklıklı, 1/3 ölçeğinde betonarme çerçeve üretilmiş ve CFRP ile güçlendirilerek yatay yük etkisindeki davranışları incelenmiştir. Deney numuneleri ülkemizdeki yapı stoğunda gözlenen ortak kusurları temsil etmek amacıyla düşük kalite beton, kolon ve kirişlerde yetersiz sargı donatısı, kiriş alt donatılarında yetersiz aderans boyu, kolon boy donatılarında yetersiz bindirme boyu, kolon-kiriş düğüm bölgelerinde sargı donatısı olmaması, gibi sık rastlanan zayıflıklar içermektedir. Deneysel sonuçların ışığında elemanların mukavemet, rijitlik, enerji tüketme, sönümleme, ve ötelenme özellikleri irdelenmiştir. Ayrıca uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC RETROFIT OF BRICK INFILLED R/C FRAMES WITH LAP SPLICE PROBLEM IN COLUMNS Recent earthquakes revealed that many existing structures located in seismically active regions of Turkey have inadequate lateral strength, stiffness or ductility. Lately, a significant amount of research has been devoted to the study of various strengthening techniques to enhance the seismic performance of the predominant structural system of the region, which is reinforced concrete frames with unreinforced masonry infills. In this context, an alternative strengthening method consists of externally applied carbon fiber reinforced polymers (CFRP) over the brick infilled reinforced concrete frames has been proposed and investigated. The use of CFRP materials offers important advantages such as ease of application, minimum disturbance to the occupants and savings in construction cost and time in addition to their advanced mechanical properties. Five specimens were tested to highlight the effect of brick infill and epoxy bonded CFRP overlays on the strength and behavior of poorly detailed reinforced concrete frames. The main deficiencies of the one-third scale one-bay, two-story frames tested were low concrete strength, insufficient column lap splice length, poor confinement, and inadequate anchorage length of beam bottom reinforcement. In all specimens beams were stronger than columns and no joint shear reinforcement was used. Strength, stiffness, interstory drift, energy dissipation capacity, and viscous damping ratio of the specimens were examined by evaluating the test results. Recommendations are also presented on the usefulness of the proposed strengthening technique.