A Comparison of results obtained from different procedures commonly used for earthquake analysis of buildings
Binaların deprem analizlerinde kullanılan farklı metodların sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 139391
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET BİNALARIN DEPREM ANALİZLERİNDE KULLANILAN FARKLI METODLARIN SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Mevcut betonarme bir binanın farklı deprem kayıtlarına göre lineer ve lineer olmayan statik ve dinamik deprem analiz metodlan ile analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda elde edilen taban kesme ve katlara gelen kesme kuvvetleri, göreli kat ötelemeleri ve yapısal elemanlarında oluşan kesme kuvveti ve moment değerleri karşılaştınlmıştır. Statik analizler için Türk Deprem Yönetmeliğimizde (TDY-98) açıklanan eşdeğer statik yük yöntemi ve FEMA 356 ve ATC-40 dokümanlarında tanımlanan kapasite spektrum metodu kullanılmıştır. Kapasite spektrum metodunda yapısal elemanların lineer olmayan davranışı FEMA 356 dokümanına göre modellenmiştir. Dinamik analizler zaman tanım alanında hesap yöntemleri ve mod birleştirme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Lineer ve lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemleri kullanılmıştır. Lineer olan zaman tanım alanında hesap yönteminde ETABS (Bina Sistemlerinin Genişletilmiş 3 Boyutlu Analizi) bilgisayar programı kullanılmıştır. Lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yönteminde yapısal elemanlara lineer olmayan davranış özellikleri lineer olmayan bağlantı elemanları ile sağlanmıştır. Bu analiz metodu SAP2000 (Yapısal Analiz Programı) bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mod birleştirme yöntemi Türk Deprem Yönetmeliğine göre uygulanmıştır. Yapılan tüm statik ve dinamik analizlerde, eşdeğer statik analiz metodu hariç, Kocaeli - Ambarlı, Kocaeli - Arçelik, Düzce, Erzincan, Northridge ve Kobe depremlerinin ivme kayıtlan kullanılmıştır. Yukarıda açıklanan statik ve dinamik analizler sonucunda elde edilen kuvvetler, momentler ve kat ötelemeleri için karşılaştırmalar yapılmıştır. Lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yönteminin sonuçları deprem analizlerinde en çok güvenilen analiz metodu olduğu için karşılaştırmalarda esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COMPARISON OF RESULTS OBTAINED FROM DIFFERENT PROCEDURES COMMONLY USED FOR EARTHQUAKE ANALYSIS OF BUILDINGS In this study, the response of an existing reinforced concrete residential building is investigated by implementing linear and nonlinear static and dynamic analyses methods to various earthquake excitations. The resultant base shears, story shear forces, story drift ratios and internal forces were compared by different analyses procedures. For statical analysis, the equivalent seismic load method given in Turkish Earthquake Code-98 and the capacity spectrum method given in Federal Emergency Management Agency (FEMA-356) and Applied Technology Council (ATC-40) documents were used. For the second method, hinge parameters, representing the nonlinear behavior of the members, identified by FEMA-356 were modeled. Dynamic analyses were conducted using the time domain and response spectrum procedures. Both linear and nonlinear time history analysis were performed. For the first case, ETABS (Extended 3D Analysis of Building Systems) computer program was used. In the nonlinear time history analysis, nonlinearity was restricted to nonlinear link elements. This analysis was performed using SAP2000 structural analysis computer program. The response spectrum analysis was conducted according to the TEC-98. For all analyses methods, except the equivalent seismic load method, Kocaeli-Ambarlı, Kocaeli-Arçelik, Düzce, Erzincan, Northridge and Kobe earthquake acceleration records were used. Finally, forces, moments and storey drift ratios determined with the stated procedures were compared with each other. Here, results of the nonlinear time history analysis were taken as a bench-mark for the actual response, since it is the most respected procedure of earthquake analysis.