Meme implantına bağlı gelişen kapsül konraktürünü önlemede autologus condıtıoned serum (ACS) ve dexamethasone etkinliğinin rat modeli üzerinde karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of autologus conditioned serum (ACS) and dexamethasone in preventing breast implant associated capsular contracture in a rat model
- Tez No: 917014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Estetik amaçlı meme büyütme operasyonları, estetik cerrahide en sık tercih edilen ilk 5 operasyondan bir tanesidir. Bunun yanı sıra, kanser neticesinde mastektomi sonrası rekonstrüsiyonda da otolog onarıma alternatif olan meme implantları hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Vücuda yerleştirilen tüm implantlarda olduğu gibi meme implantı sonrası da vücutta yabancı cisim reaksiyonu başlar ve buna bağlı olarak implant etrafı bir kapsül ile çevrilir, kapsülün kontraksiyonu, meme implantı sonrası görülen en sık uzun dönem komplikasyonudur. Kapsül kontraktürünü önleme amaçlı birçok farklı araştırma yapılmış olup farklı ilaçlar denense de, bu komplikasyonu kesin şekilde önleyecek bir ilaç henüz bulunamamıştır. Kontraktür etiyolojisinde rol aldığı düşünülen enflamasyon süreci, hematom oluşması, enfeksiyon ve fibrozisi önleme hedefi ile farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Enflamasyonu baskılamak amaçlı kortikosteroidler ve Non steroidal antienflamatuar ilaçlar, enfeksiyonu önleme amaçlı antibiyotikler ve fibrotik sürecin önüne geçmek amacı ile montelukast gibi lökotrien reseptör antagonistleri kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada, anti-enflamatuar etkisi kanıtlanmış bir kortikosteroid olan dexamethasone ile farklı romatolojik hastalıklarda enflamasyon sürecini baskılaması hedeflenen İnterlökin 1 reseptör antagonisti (IL 1Ra) bakımından zengin olan otolog şartlandırılmış serum'un (ACS) ameliyat esnasında implant cebine enjeksiyonu sonrası kapsül kontraktürünü önlemedeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Eğitim ve Arastirma Hastanesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı alınmasını takiben başlanmıştır. 30 adet yaşları 2 ile 4 ay arasında değişen ortalama 200-250 gr ağırlığındaki erkek Sprague Dawley türü sıçanlar, her grupta 10 sıçan olacak şekilde 3 grupta incelenmiştir. Her bir sıçanın sırtında oluşturulan 2 adet implant cebine, hazırlanan silikon bloklar yerleştirilmesini takiben, Grup 1'deki sıçanların implant cebine ACS, grup 2'deki sıçanların implant cebine dexamethasone ve kontrol grubu olan grup 3'teki sıçanların implant ceplerine serum fizyolojik enjekte edilmiştir. Tüm sıçanlara implant yerleştirilmesini takiben 3. ayda ultrason görüntüleme ve MR görüntüleme sonrası alınan örnekler patolojiye gönderilerek kapsül kalınlığı ve histolojik inceleme gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile, gruplar arası farkların istatistiksel açıdan anlamlılığını test etmek için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan istatistiksel analiz sonucu, kontrol ve Otolog şartlandırılmış serum (ACS) grubu arasında kapsül kalınlığında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. (p < 0.001) Kapsül kalınlığı en yüksek Kontrol grubunda (ort ± SS= 596.66 ± 20.75) iken en düşük olarak ACS grubunda izlenmiştir (ort ± SS = 161.21 ± 28.73) Dexamethasone grubu, kontrol ve ACS grupları ile kıyaslandığında, kapsül kalınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. (ACS-Dex, p = 0.067; Dex-Kontrol, p = 0.067) Yapılan Mann-Whitney U testine göre ise ACS-Kontrol grubu arasındaki kapsül kalınlığı farkının, Dexamethasone-Kontrol grubu arasındaki farka göre istatistiksel açıdan önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir (z= -3.368, p = 0.001). ACS grubunun fibrozis derecesinin sıra ortalamasının (sıra ort. = 8.28), kontrol grubuna (sıra ort. = 20.56) göre istatistiksel olarak daha düşük olduğu gözlemlenmiştir (p = 0.001) Dexamethasone ve ACS grupları arasında fibrozis değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmamıştır (p = 1.000). ACS ve kontrol grupları arasında inflamatuar hücre infiltrasyon yoğunluğu karşılaştırıldığında, ACS grubundaki inflamatuar hücre yoğunluğunun kontrol grubuna kıyasla daha düşük olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p < 0.001). Sonuç: Yapılan çalışma sonucu 3 aylık post-operatif dönemde, otolog şartlandırılmış serum (ACS) kullanılan sıçanlarda, enflamasyon ve kapsül kalınlığının diğer gruplara kıyasla daha az izlendiği görülmüştür. Ultrason görüntülemede ölçülen kapsül kalınlığında, gruplar arası anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cosmetic breast augmentation surgeries are among the top five most commonly preferred procedures in aesthetic surgery. In addition, breast implants are frequently chosen by patients as an alternative to autologous reconstruction after mastectomy resulting from cancer. As with all implants, the introduction of a breast implant triggers a foreign body reaction, causing a capsule to be formed around the implant. Capsular contracture, the contraction of this capsule, is the most common long-term complication observed following breast implantation. Numerous studies have been conducted to prevent capsular contracture, and although various medications have been tested, no drug has yet been identified that can definitively prevent this complication. The inflammatory process, which is thought to play a role in the etiology of contracture, as well as hematoma formation, infection, and fibrosis, are targeted with different pharmacological agents. Corticosteroids and non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are used to suppress inflammation, antibiotics to prevent infection, and leukotriene receptor antagonists; montelukast are used to prevent the fibrotic process. In this study, the effects of the injection of autologous conditioned serum (ACS) -which is rich in interleukin-1 receptor antagonist (IL-1Ra) known for its anti-inflammatory effects - into the implant pocket during surgery, were investigated for their potential to prevent capsular contracture. Material and Methods: The study was initiated following approval from the Local Ethics Committee for Animal Experiments at Ankara Training and Research Hospital. A total of 30 male Sprague Dawley rats, aged between 2 to 4 months and weighing between 200-250 grams on average, were divided to be studied in 3 groups, with 10 rats in each group. After creating two implant pockets on the back of each rat, silicone blocks were inserted into the pre-formed pockets. In Group 1, autologous conditioned serum (ACS) was injected into the implant pocket, in Group 2, dexamethasone was injected, and in the control group (Group 3), physiological saline was injected into the implant pockets. Following implant placement, the rats were subjected to ultrasonographic and MRI imaging at the 3rd month. The samples obtained after imaging were sent for pathological analysis to evaluate capsule thickness and perform histological examination. The normal distribution of continuous variables was assessed using the Shapiro-Wilk test, and the statistical significance of differences between groups was tested using the Kruskal-Wallis test. Results: The statistical analysis revealed a significant difference in capsule thickness between the control group and the Autologous Conditioned Serum (ACS) group (p < 0.001). The highest capsule thickness was observed in the control group (mean ± SD = 596.66 ± 20.75), while the lowest was found in the ACS group (mean ± SD = 161.21 ± 28.73). No statistically significant difference in capsule thickness was found when comparing the Dexamethasone group with the control and ACS groups (ACS-Dex, p = 0.067; Dex-Control, p = 0.067). According to the Mann-Whitney U test, the difference in capsule thickness between the ACS and Control groups was found to be significantly lower than the difference between the Dexamethasone and Control groups (z = -3.368, p = 0.001). The fibrosis score in the ACS group (mean rank = 8.28) was statistically significantly lower compared to the control group (mean rank = 20.56) (p = 0.001). No significant difference in fibrosis scores was found between the Dexamethasone and ACS groups (p = 1.000). When comparing the inflammatory cell infiltration density between the ACS and control groups, the inflammatory cell density in the ACS group was found to be lower compared to the control group and this difference was shown to be statistically significant (p < 0.001).