Modeling of hollow clay tile infill walls by finite element and plane framework method
Delikli tuğla dolgu duvarların sonlu elemanlar ve çubuk elemanlar metodları ile modellenmesi
  1. Tez No: 139392
  2. Yazar: UĞUR SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET DELİKLİ TUĞLA DOLGU DUVARLARIN SONLU ELEMANLAR VE ÇUBUK ELEMANLAR METODLARI İLE MODELLENMESİ Pek çok bina delikli tuğlalarla yapılan ayırıcı ya da dolgu duvarlarla oluşturulmaktadır fakat ülkemizde kullanılan delikli tuğla ile ilgili mevcut dayanım ve temel özellikler konusunda bilgiler yok denebilecek kadar azdır. Bununla birlikte dolgu duvarların binanın çıplak yapısal sistemine katılımının, yapının dinamik karakterlerini önemli ölçüde etkilediğinin farkedilmesine rağmen dolgu duvarın yapısal çerçeveyle temas halinde olması potansiyeli, tasarımı basitleştirmek ya da bileşik hareketin boyutunun değerlendirilmesine dair bilginin yetersizliği nedeniyle sık sık ihmal edilmektedir. Bu araştırmada, tuğla numuneleri kendi düzleminde statik yüklemeler altında deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma delikli tuğlalardan oluşturulmuş dört adet prizma ve köşegeni doğrultusunda yüklenmiş dolgu duvarlardan ve harç malzeme testlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, deneysel çalışmalarla elde edilen sonuçlar SAP 2000 Versiyon 7.42 ile oluşturulan modellerle analiz edilmiştir. Tuğla setlerini modelleme aşamasında biri sonlu elemanlar metodu diğeri çubuklarla yapılan modelleme metodu olmak üzere iki farklı modelleme metodu kullanılmıştır. Sonlu elemanlar ile modellemede delikli tuğla ve harç, kendilerine ait elastisite modülleri atanmak suretiyle membran kabuk elemanlarıyla modellenmiştir. Tuğla setlerinin yapısal davranışı ve stres dağılımları tuğlanın karakteristik yapısının delikli tuğlanın dayanımından ve hatta Poisson oranından oldukça fazla derecede etkilendiğini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca çubuk elemanlarının modellemede kullanılması ile dolgu duvarlar için modellemenin basitleştirilmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda üç farklı ölçekte model türetilmiştir. Çubuklarla modellemede delikli tuğla ve harç bileşik olarak modellenerek ikisi için tek bir elastisite modülü değeri kullanılmıştır. Bu metodun yardımıyla delikli tuğladan oluşmuş dolgu duvarın hem detaylı bir şekilde modellenmesi hemde mühendislik açısından kullanımı basitleştirilmiş bir modelleme elde edilmiştir. Her iki metod ile oluşturulmuş modellerin deneysel sonuçlarla oldukça iyi derecede örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING OF HOLLOW GLAY TILE INFILL WALLS BY FINITE ELEMENT AND PLANE FRAMEWORK METHOD Many buildings have been constructed with hollow clay tile masonry as either infills or partitions. Little data are available on the strength and constitutive properties of hollow clay tile. Although it is recognized that the dynamic characteristics of the bare basic structural system are significantly changed by the incorporation of infills, the potential for interaction of infill walls and partitions with the structural frame has often been ignored to simplify the design or because the lack of design information has made it difficult to assess the extent of composite action. In this investigation, masonry assemblages under in-plane static loading are studied experimentally and analytically. The experimental investigation consisted of four HCT masonry prism tests, four HCT infill panel diagonally loaded and material tests for mortar cube specimens. The implications of these experimentally obtained results are analyzed by models incorporated in a finite element analysis program, SAP 2000 Version 7.42. In the modeling phase of masonry assemblages two analytical methods are used for plane stress analysis, finite element method and plane framework method. In finite element m odeling, H CT u nit a nd m ortar a re d efined with p lane s tress membrane elements by assigning their elasticity modulus values. The structural behavior and s tress d istributions o f t he m asonry assemblages s how t hat t he c haracteristics o f t he masonry structure is highly influenced by strength of HCT units and even Poisson's ratio. The aim in using the plane framework method was to simplify the modeling infill panels so three different model scales are derived. HCT units and mortar matrix is integrated as one and composite behavior is modeled by assigning masonry elasticity modulus instead of different elasticity modulus values for each component. By this method, both the detailed modeling of infill panel and simplified engineering approach has been achieved. The modeling results almost resembled with the experimental results for both two methods.