Investigation of metal artifacts of Tarsus/Gözlükule from the second and third millenia B.C.
Tarsus/Gözlükule M.Ö. ikinci ve üçüncü binyıl metal buluntularının incelenmesi
  1. Tez No: 139390
  2. Yazar: EMRE KURUÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET TARSUS/GOZLUKULE M.O. İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ BİNYIL METAL BULUNTULARININ İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı Tarsus'ta, Anadolu Tunç Çağlan'nda, metalürjinin önemini anlamaktır. Tarsus'un Tunç Çağlan boyunca önemi, Orta Toroslar'm gümüşünün ve Kestel/Göltepe'nin kalayının, ve aynı zamanda da bakırın ve alaşımlarının önemli bir üretim ve dağıtım merkezi olmasından kaynaklanmalıdır. Bu çalışmada Tarsus buluntusu 61 adet metal örneğin eser elementlerinin ve arsenik ve kalay gibi alaşım elementlerinin dağılımları saptanmıştır. Bu örnekler Tunç Çağlan'nm farklı dönemlerine tarihlenmektedir. Tarsus örneklerine ek olarak, komşu yerleşim yeri olan Mersin/Yümüktepe'den de 1 1 adet Tunç Çağı örneği, karşılaştırma yapabilmek için, analiz edilmiştir. Daha sonra, elde edilen sonuçlar önceden yapılan Tarsus ve bazı komşu yerleşimlerin Tunç Çağı metal eserlerinin analizlerinden elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Örneklerin element analizleri atomik absorpsiyon spektroskopi tekniğinin üç farklı uygulaması kullanılarak yapılmıştır. Alaşım element dağılımları Tarsus ve Kilikya bölgesinde, İlk ve Orta Tunç Çağlan'nda arsenikli bakınn en yoğun olarak kullanılan bakır alaşımı olduğunu göstermiştir. Bronzun yaygın kullanımı ise ancak Son Tunç Çağı'nda, yani bazı Anadolu yerleşimlerinden daha geç bir tarihte gerçekleşmiştir. Aynca, eser element dağılımlarından İlk Tunç II ve İlk Tunç IH dönemleri arasında, kullanılan cavherlerin kaynaklannda bir değişim olduğu anlaşılmıştır. Analizler sonucunda, İlk Tunç II (M.Ö. 2700-2400) dönemine ait iki metal baskı mühürün, antik Anadolu metalürjisinde, antimuanm bilinçli bir şekilde alaşım elementi olarak kullanıldığını gösteren, bilinen en eski örnekler olduklan tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT INVESTIGATION OF METAL ARTIFACTS OF TARSUS/GÖZLÜKULE FROM THE SECOND AND THIRD MILLENNIA B.C. The main object of this study was to understand the importance of metallurgy in Tarsus during the Anatolian Bronze Ages. During the Bronze Ages, the site must have been an important production and distribution center of silver from the Central Taurus Range and of tin from Kestel/Göltepe, as well as copper and its alloys. In this study, the distributions of trace elements and alloying elements such as arsenic and tin of 61 metal samples from Tarsus were determined. The samples belong to the different phases of the Bronze Ages. In addition to Tarsus samples, 1 1 Bronze Age samples from the neighboring Mersin/Yümüktepe were analyzed in order to obtain data for comparison. The results from both sites are then compared with the earlier data obtained from the analysis of Tarsus Bronze Age metal artifacts and with those of the neighboring contemporary Anatolian sites. The elemental analysis of the samples was done by using three different applications of atomic absorption spectroscopy. The alloying element distributions showed that during the Early and Middle Bronze Ages arsenical copper was the preferred copper-based alloy in Tarsus and Cilicia. The use of Bronze in the region became widespread only during the Late Bronze Ages, which is relatively late compared to some of the other Anatolian sites. Trace element distributions, on the other hand, showed that there was a change in the ore sources utilized between the EB Ü and EB m periods. The analysis of two metal stamp seals from the EB II period (2700-2400 B.C.) showed the earliest known evidence for the intentional utilization of antimony as an alloying element in the ancient Anatolian metallurgy.