Investigation of fermentation characteristics of respiratory deficient yeast strains in chemostat cultivation
Solunum eksikliği olan maya hücrelerinin kemostat biyokimyasal reaktörlerdeki fermentasyon karakterlerinin incelenmesi
- Tez No: 139393
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR, PROF. DR. AMABLE HORTAÇSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI ÖZET SOLUNUM EKSİKLİĞİ OLAN MAYA HÜCRELERİNİN KEMOSTAT BİYOKİMYASAL REAKTÖRLERDEKİ FERMENTASYON ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Solunum eksikliği olan KlApetl91a ve KlApetl91ab suşlarının kemostat biyokimyasal reaktörlerdeki fermentasyon özellikleri incelenmiştir. Mutant suşlar; yüksek alkol verimli endüstriyel Kİ suşlarının PET191 allellerinin delesyonu ile elde edilmişlerdir. Deneylerde iki farklı besi ortamı kullanılmıştır. Solunum eksikliğinin etkileri en çok biokütle ve etil alkol verimlerinde gözlemlenmiştir. Mutant suşların denge hali biyokütle konsantrasyonları ana hücreninkinden oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Kİ, KlApetl91a ve KlApetl91ab suşlarının zengin besi ortamındaki gram glukoz başına biyokütle verimleri sırası ile 0.20, 0.15, 0.11 gram kuru biyokütle ve kimyasal besi ortamındaki verimleri ise gram glukoz başına sırası ile 0.19, 0.12 ve 0.10 gram kuru biyokütle olarak ölçülmüştür. Gram kuru biyokütle başına zengin besi ortamında etil alkol üretim miktarları Kİ, KlApetl91a ve KlApetl91ab için sırası ile 2.25 ± 0.1, 2.85 ± 0.1 ve 4.0 ± 0.2 gram etil alkol ve kimyasal besi ortamındaki etanol üretim miktarları bu suşlar için sırası ile 1.5 ± 0.2, 3.6 ± 0.3 ve 5.3 ± 0.4 gram etil alkol olarak ölçülmüştür. Deney sonuçları daha sonra akı denge analizi ve dinamik akı denge analizi hesaplarında kullanılmıştır. Solunum eksikliğinin etkileri Krebs çemberinin süksinat ile fumarat arasındaki reaksiyonunda sıfır akı olarak gözlemlenmiştir. Mutant hücrelerin Krebs çemberi aktiviteleri ile ana hücrenin aktivitesi arasında dikkate değer farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF FERMENTATION CHARACTERISTICS OF RESPIRATORY DEFICIENT YEAST STRAINS IN CHEMOSTAT CULTIVATION The fermentation characteristics of respiratory deficient yeast strains KlApetl91a and KlApetl91ab in chemostat bioreactor has been investigated. The strains were generated by deleting the PET191 alleles of industrial yeast strain Kl. Two different media were used in the experiments. The effects of respiratory deficiency were mostly observed in the biomass and ethanol yields of the strains. The steady state biomass concentrations of mutant strains were significantly lower than that of wild type strain. The biomass yields in complex media were obtained as 0.20, 0.15, 0.11 and the yields in defined media were obtained as 0. 19, 0. 12 and 0. 10 gram dry cell weight per gram glucose (gDCW g glucose"1) respectively for Kl, KlApetl91a and KlApetl91ab. The corresponding ethanol yields in complex media were obtained as 2.25 ± 0.1, 2.85 ±0.1 and 4.0 ± 0.2 g ethanol gDCW1 and the yields in defined media were obtained as 1.5 ± 0.2, 3.6 ± 0.3 and 5.3 ± 0.4 g ethanol gDCW1 respectively for Kl, KlApetl91a and KlApetl91ab. The metabolite concentration data were later used in flux balance analysis (FBA) and dynamic flux balance analysis (DFBA). The effect of respiratory deficiency was observed as zero flux on the reaction of tricarboxylic acid (TCA) cycle that converts succinate to fumarate. The TCA cycle activities of mutant strains were significantly lower than that of wild type strain.