Markov chains as an interest rate model
Faiz modeli olarak Markov zincirleri
- Tez No: 139394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET FAİZ MODELİ OLARAK MARKOV ZİNCİRLERİ Son zamanlarda faiz modellerinin vade yapıları üzerine yapılan çalışmalar sürekli- zaman ve sürekli-durum içeren stokastik modeller üzerine odaklanmaktadır. Bu modeller çoğunlukla stokastik diferansiyel denklemlerle ifade edilmektedir. Bazı basit modeller için açık çözümler bulunmasına karşın bunların tahmin performansları tatmin edici değildir. Öte yandan daha karmaşık modellerin performansları iyidir, fakat bu modellerin açık çözümleri bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yoğun işlem isteyen sayısal çözümler gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, faiz modeli olarak sürekli-zaman ve kesikli-durumu olan Markov zincirleri kullanılmıştır. Modelde, anlık faizin ekonominin durumunu gösteren bir Markov zmcirinin fonksiyonu olduğu düşünülmüştür. Model parametrelerinin hesaplanması için gerekli formülasyonlar açıklanmış ve parametrelerin hesaplanması için bir prosedür verilmiştir. Bu prosedür baz alınarak bir de bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program öncelikle parametreleri önceden bilinen bir modelin simulasyonu sonucunda elde edilen veriler üzerinde çalıştırılmıştır. İkinci olarak, program piyasalarda gözlenen gerçek veriler üzerinde çalıştırılmıştır. Son olarak, model kullanılarak 10 haftalık getiri tahminleri yapılmıştır. Modelin, uzun vadeli menkul kıymetler için getiri tahminlerinde iyi bir performans göstermesine karşın vade kısaldıkça tahmin performansınında düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MARKOV CHAINS AS AN INTEREST RATE MODEL Recent works about the term structure of interest rates focuses on continuous-time and continuous-state stochastic models. Those models are often represented by stochastic differential equations. Some simple models have explicit solutions but their prediction performance is unsatisfactory. On the other hand, some more complex models perform well, but there is not an explicit solution. Moreover, computationally demanding numerical solutions should be provided. In this thesis, continuous-time discrete-state Markov chains are used as an interest rate model, hi the model, short rate is considered as a function of an underlying Markov chain process that mimics the factors of the economy. The formulations required to estimate the parameters of the model are explained and an estimation procedure is given. Based on the estimation procedure, a computer program is developed to implement the model. The program is firstly run on a simulated data set containing observations generated with a predefined parameter set and secondly run on the actual data set observed in the market. Finally, the yields of the following 10 weeks are predicted using the model. It is observed that the prediction performance is satisfactory for the securities with long maturities and performance decreases as maturity gets shorter.