An Optimization-based hierarchical analog design automation system
- Tez No: 139397
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET ENIYILEME TABANLI HIYERARŞIK BİR ANALOG TASARIM OTOMASYON SİSTEMİ Bu tezde, tüm tasarım aşamalarını kapsayan hiyerarşik bir analog tasarım otomasyon sistemi sunulmuştur. Sistemin bazı parçalan daha önceki tez çalışmalarında oluşturulmuştu. Bu araçlar kapsamlı bir şekilde test edilip mevcut hatalar ayıklandı. Buna ek olarak, tasarım akışım tamamlamak amacıyla yeni bölümler eklendi. Anahtarlamalı sığaç filtrelerin merkez frekans ve kalite çarpanı değerleri için analitik ifadeler türetilip benzetimli tavlama tabanlı yüksek hızlı bir anahtarlamalı sığaç filtre sentezleyicisi oluşturuldu. BSIM3v3 modelini destekleyen ve benzetimli yeniden-tavlama algiritmasına dayalı bir devre sentezleyicisi yazıldı. Elde edilen sentez sonuçlan daha önceki evrimsel strateji algoritmasını kullanan devre sentezleyicisininkilerle karşılaştınldı. Benzetimli yeniden-tavlama yönteminin analog devre sentezine daha uygun olduğu görüldü. Sistem özelliklerinden yerleşim dosyasina kadar otomatik olarak bir anahtarlamalı sığaç filtre tasarlanıp 1.5|im standart CMOS teknolojisinde üretildi. Tüm otomasyon seviyelerinden elde edilen sonuçlann ölçüm sonuçlanyla uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN OPTIMIZATION-BASED HIERARCHICAL ANALOG DESIGN AUTOMATION SYSTEM In this thesis, a hierarchical analog design automation system covering all levels of abstraction is presented. Some tools of the system were implemented as previous thesis studies. These were tested thoroughly to locate and eliminate any errors. In addition, new tools were implemented in order to complete the design flow. Analytical expressions for the center frequency and quality factor of biquadratic switched capacitor (SC) filters were derived and embedded in a simulated annealing high speed SC filter synthesizer. A BSIM3v3 circuit synthesizer was implemented based on simulated re-annealing algorithm. Synthesis results were compared to those of the previous circuit synthesizer that used the described evolutionary strategies methods. It was concluded that simulated re-annealing is more suitable for analog circuit synthesis with demanding specifications and constraints. A SC filter is designed from system specifications to layout and fabricated using 1.5um standard CMOS technology. Synthesis results of all automation levels and measurement results were in good agreement.