Low temperature carbon monoxide oxidation in hydrogen-rich streams over Pt-SnO2/Al2O3 catalysts prepared by sol-gel method
Sol-gel metodu ile hazırlanmış Pt-SnO2/Al2O3 katalizörlerinin düşük sıcaklıktaki karbon monoksit oksidasyonunun hidrojence zengin ortamda kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 139416
  2. Yazar: CEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET SOL-GEL METHODU İLE HAZIRLANMIŞ Pt-Sn02/Al203 KATALİZÖRLERİNİN DÜŞÜK SICAKLIKTAKİ KARBON MONOKSİT OKSİDASYONUNUN HİDROJENCE ZENGİN ORTAMDA KULLANIMININ İNCELENMESİ Hidrojence zengin ortamda karbon monoksit oksidasyonu, sol-gel methödu ile hazırlanmış Pt-SnCVAkOs katalizörlerinde düşük sıcaklıkta araştırılmıştır. Sol-gel prosesindeki HNO3, H2O, alüminyum nitrat konsantrasyonlan ve karıştırma hızı, en yüksek karbon monoksit çevrimi verecek şekilde Taguchi deneysel dizayn methoduyla optimize edilmiştir. Deneysel dizayn sırasında L9 ortogonal sırasına denk gelen dokuz deney kullanılmıştır. HNO3 ve H2O konsantrasyonlarının düşük düzeylerde, alüminyum nitrat ve karıştırma hızının yüksek düzeylerde olmasının, en yüksek karbon monoksit çevrimini seçiciliği olumsuz etkilemeden sağladığı bulunup, deneysel olarak ispatlanmıştır. En uygun katalizör kullanılarak sıcaklık, akış zamanı, oksijen ve karbon monoksit konsantrasyonu ve boşluk hıza gibi koşulların karbon monoksit çevrimi ve seçiciliği üzerine etkileri mikro reaktör akış sisteminde araştırılmıştır. Sıcaklık 100 °C, karbon monoksit konsantrasyonu yüzde 0.5-1.1, O2/CO oranı 2 civarında ve boşluk hızı da 24000 cm3/g-h iken yüzde 100 karbon monoksit çevrimi ve makul bir seçicilik elde edilmiştir. Sol-gel methodu ile hazırlanmış aynı Pt-Sn02/Aİ203 katalizörlerinin en yüksek yüzey alanı vermesi de yine aynı deneysel prosedürle araştırılmıştır. En yüksek yüzey alanı veren parametre düzeyleri belirlenip, deneysel olarak ispatlanmıştır. Araştırılan koşullar içinde toplam yüzey alanını en yüksek veren seviyelerin HNO3 ve H2O konsantrasyonlan için orta, alüminyum nitrat konsantrasyonu ve karıştırma hızı için de en düşük olması gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOW TEMPERATURE CO OXIDATION IN HYDROGEN-RICH STREAMS OVER Pt-Sn02/Al203 CATALYSTS PREPARED BY SOL-GEL METHOD Low temperature CO oxidation was studied in hydrogen rich streams using Pt- SnCVAkOs catalyst prepared by the sol-gel method. HNO3, H2O, aluminum nitrate concentrations and the stirring rate in sol-gel process were optimized to obtain the maximum CO conversion using Taguchi method of experimental design. L9 orthogonal array leading nine experiments was used in the experimental design. It was found and experimentally verified that lower levels of HN03 and H2O concentrations and higher levels of aluminum nitrate concentration and stirring rate maximized CO conversion without adversely affecting selectivity. The effects of reaction conditions such as temperature, time on stream, O2 concentration, CO concentration and space velocity on CO conversion and selectivity were also investigated in a microreactor flow system using the optimum catalyst obtained. A 100 per cent CO conversion was obtained with reasonable selectivity at a temperature of 100 °C, CO concentration of 0.5-1.1 volume per cent, O2/CO ratio of about 2 and space velocity of 24000 cm3/g-h. The maximization of the total surface area of Pt-Sn02/Al203 catalyst was also studied using the same experimental design procedure. The parameter levels that give maximum total surface area were determined and experimentally verified. It was found that, in the range of conditions studied, medium levels of HNO3 and H2O concentration, and lower levels of aluminum nitrate concentration and stirring rate maximize the total surface area.