Usage of Shapiro and PONS polynomials in digital image watermarking
Shapiro ve PONS polinomlarının sayısal imge dalgalamada kullanımı
- Tez No: 139418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET SHAPIRO VE PONS POLINOMLARININ SAYISAL İMGE DAMGALAMADA KULLANIMI Byrnes ve arkadaşları birim genlikli katsayılardan oluşan ve düze yakın olan poli- nomlarm katsayılarından oluşturulacak parçalı değişmez işlevlerin hem zaman hem de frekans düzlemlerinde derli toplu olacaklarını gstermiştir. Birim genlikli katsayılardan oluşan ve düze yakın olan polinomlar olarak önerdikleri Shapiro ve PONS polinom- larından Shapiro polinomlarımn düşük ve sabit bir doruk faktörüne sahip olma, QMF özelliği gösterme, Golay tümleyici çiftler oluşturma, sahip oldukları katsayıların hata düzeltici kod seti oluşturması gibi sıkça aranan özellikleri de vardır. Bunlara ilaveten, bu polinomlann katsayılarından oluşturulacak parçalı değişmez işlevler birer tam bi rimdik doğuray oluştururlar. Bu özellikleri bu işlevlerden Shapiro ve PONS dönüşümle rinin oluşturulmasını sağlamaktadır. Shapiro ve PONS dönüşümlerinin özellikleri incelendiğinde Shapiro dönüşümünün sinyal enerjisini dönüşüm katsayılarına neredeyse eşit olacak şekilde yaydığı görülmüştür. Bu özellik diğer dönüşümlerde görülmemektedir. PONS dönüşümünün Walsh dönü şümüne benzer özellikler gösterdiği, örneğin ±l'li katsayılardan oluşması, ikici evrişim özelliğine sahip olması v.b., belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, Shapiro dönüşümünün sinyal enerjisini eşit olarak yayma özelliğinden, ornatıma dayalı yöntemleri kullanarak, daha geniş bir alanda, daha az güçle fakat hata düzeltici kodlamayla damgalama yapılmasında faydalanılabileceği öne rilmiştir. Ayrıca, Shapiro polinomlarımn katsayılarından oluşan vektörlerin toplamsal- çarpımsal damgalama yöntemlerinde damga sinyali olarak kullanılabileceği fikri sunul muştur. Deneylerden elde edilen sonuçlar önerilerin doğruluğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT USAGE OF SHAPIRO AND PONS POLYNOMIALS IN DIGITAL IMAGE WATERMARKING Byrnes et al. have shown that piecewise constant functions that take the value of the coefficients of semiflat and unimodular polynomials in the subintervals are compact both in time and frequency domains. As semiflat and unimodular polynomials, they have introduced Shapiro and PONS polynomials, from which Shapiro polynomials have additional desired properties like having a low and constant crest factor, being QMF by construction, constituting Golay complementary pairs, having coefficient vectors that can construct an error correcting code set etc. Furthermore, piecewise constant functions that are constructed from the coefficients of these polynomials constitute a complete orthonormal set (CONS). Therefore, it's possible to define two new transfor mations, namely Shapiro and PONS, from these basis functions. When the properties of Shapiro and PONS transforms are investigated it's ob served that Shapiro transform spreads the signal energy almost equally among the transform domain coefficients, which is not common to all transformations. Follow- ingly, PONS transform is very similar to the Walsh transform in that it has similar properties like being constructed from ±1 coefficients, enabling dyadic convolution etc. In this thesis work, it's proposed that, unique energy spreading property of Shapiro transform can be utilized to perform embedding the watermark signal into a larger area with weaker strength but via error correcting coding, by following substi tutive methods. Furthermore, it's suggested that coefficient vectors of Shapiro polyno mials can be used as watermark signals in additive-multiplicative watermarking algo rithms. Results taken from the experiments are confirming our proposed approaches.