The Effect of crushing on the behavior of the granular materials
Danelerin ezilmesinin, daneli malzemelerin davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 139417
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET DANELERIN EZİLMESİNİN DANELİ MALZEMELERİN DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Bu çalışma danelerin, daneli malzemelerin davranışı üzerindeki etkilerinin tesbit edilmesini amaçlamaktadır. Peletleme yöntemiyle üretilen agregalar kullanılarak ezilmenin daneli malzemelerin davranışları üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir. Peletleme aşamalarının ve peletlerin fiziksel özelliklerinin ana unsurları detaylı olarak özetlenmiştir. Farklı oranlarda uçucu kül ve çimento kullanılarak dört farklı grup agrega üretilmiştir. Uçucu kül, çimento oranı değiştirilerek imal edilmiş dört farklı grup agregamn özellikleri geleneksel zemin mekaniği deneyleri ve görüntü analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Her grup agregamn ezilme mukavemetleri hesaplanmıştır. FA grup agregalar, yalnızca uçucu kül kullanılarak imal edilmişlerdir, en düşük ezilme mukavemetine, FC30 grup agregalar, uçucu kül ve yüzde otuz çimento karışımı ile üretilmişlerdir, en yüksek ezilme mukavemetine sahiptirler. Pelet agregaların kayma mukavemeti parametreleri kesme kutusu deneyiyle bulunmuştur. Her bir grup agregamn kesme deneyi esnasındaki ezilme miktarının görülebilmesi için kesme kutusu deneyinden önce ve sonraki dane boyu dağılımları hesaplanmıştır. Deney sonuçları göstermiştir ki, daneli malzemelerin mukavemet parametreleri kayma esnasındaki ezilme miktarıyla yakından ilişkilidir. Peletleme metodu istenilen boyutta ve özelliklerde yapay agregalar üretme imkanı vermektedir. Bu yöntem sayesinde, daneli malzemelerin özelliklerinin, davranışları üzerindeki etkileri detaylı olarak analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF CRUSHING ON THE BEHAVIOR OF GRANULAR MATERIALS The aim of this study is to investigate the effect of crushing on the behavior of the granular materials. Manufactured aggregates, produced by pelletization method, are used in this study to observe the crushing“ effect on the behavior of granular materials. The major aspects of the pelletization process and the physical properties of the pellets are summarized in detail. Four different groups of manufactured aggregates that have different crushing strength values were produced by using different fly ash / cement ratios. The properties of the four groups of manufactured aggregates were analyzed by using conventional soil mechanic tests and image analysis technique. Crushing strengths of each group of aggregates were determined. The crushing strength of the FA group aggregates, produced from only fly ash, is the lowest, and FC30 group with thirty percent cement by weight added group, is the highest. Direct shear test is used to determine shear strength parameters of the pellet aggregates. The internal friction angle of granular materials, produced from fly ash, is 29.8°, and granular materials produced from fly ash and ten percent cement by weight is 34,9”, internal friction angle of FC20 group produced from fly ash and 20% cement by weight is 40°, and internal friction angle of FC30 group aggregates is 42.5°. The grain size distribution of the aggregates determined before and after the direct shear test to observe the amount of crushing for each group of aggregates. Producing aggregates with the same shape, same size and varying crushing strength, It was possible to study the effect of crushing strength on the behavior of granular materials.