An Approach for machine translation between Turkish and Spanish
Bir ispanyolca Türkçe otomatik çeviri sistemi yaklaşımı
- Tez No: 139462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNGA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET BİR İSPANYOLCA TÜRKÇE OTOMATİK ÇEVİRİ SİSTEMİ YAKLAŞIMI Bu tez çalışmasında, aradil tabanlı, çift yönlü bir İspanyolca Türkçe otomatik çeviri sistemi anlatılmaktadır. Bu çahşmada,Türkçe ve İspanyolca biçimbirim ve sözdizim kuralları ele alınmıştır. İspanyolca çok çeşitli biçimbirimsel fiil çekim kombinasyonları incelendi, 53 çeşit kuralsız İspanyolca fiil çekimim karşılamak için sonlu durumlu makine tasarlandı. Ayrıca, İspanyolca ve Türkçe cümlelerin çözümlenmesi ve üretilmesi için anlambilimsel gösterim modelleri geliştirildi. Farklı anlamsal belirsizlik türlerim çözümlemek maksatlı birkaç farklı yöntem geliştirildi. Bu çalışma sırasında geliştirilen ana uygulama, Türkçe veya İspanyolca dilinde girilen kaynak dosyalan okuyup, buradaki cümleleri (eğer mümkünse) hedef dilde çıkarır. Etkileşim modunda çalışacak başka uygulamalar da geliştirilebilir; böylece hatalı girilen kaynak cümlelerin kısmi çevrimi mümkün olup, kullanıcıya doğru çeviriyi bulması konusunda yol gösterilebilinir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN APPROACH FOR MACHINE TRANSLATION BETWEEN TURKISH AND SPANISH In the present thesis, an interlingua based bidirectional machine translation system between Turkish and Spanish has been discussed. In this study, Turkish and Spanish morphology and syntax rules are examined. Spanish verb conjugation with a great variety of morphological combinations are investigated, a finite state automata is designed to cover 53 different types of irregular Spanish verbs. Additionally, semantic representation models are built for both parsing and generation of Spanish and Turkish sentences. Several methods are developed to resolve different ambiguity types. The main application developed for this study reads the input files in the source language either in Turkish or Spanish, and outputs the translation (if possible) of the sentence in target language. Other programs can be implemented to translate in interactive mode, so that with incorrect input sentences partial transfers can be possible to guide the user to figure out the correct translation.