Location tracking and location based services using IEEE 802.11 wlan infrastructure
IEEE 802.11 telsiz ağ alt yapısı kullanarak konum izleme ve konum tabanlı hizmetler
  1. Tez No: 139466
  2. Yazar: CAN KOMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET IEEE 802.11 TELSİZ AG ALTYAPISI KULLANARAK KONUM İZLEME VE KONUM TABANLI HİZMETLER Bir insanın ya da bir nesnenin konumunun izlenmesi ilkel çağlardan beri insanlığın sorunlarından biri olmuştur. Son zamanlarda, konum izleme alanında ünlü GPS sistemi ve değişik kurum ve kuruluşların geliştirdiği Bat ve Airld dahil olmak üzere birçok çalışma ve proje yürütülmüştür. Kapsama alanları ve sonuçlarının doğrulukları ne olursa olsun bütün bu sistemler kurulum için özel donanıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmadaki amacımız benzer bir işlevi yerine getirecek donanımdan bağımsız ve kolay kurulabilecek bir sistem geliştirmekti. Bu amaçlar doğrultusunda WLAN Tracker (Telsiz Ağ İzcisi) sistemi geliştirildi. WLAN Tracker sistemi telsiz ağ içerisinde ölçülen sinyal güçlerine dayalı olarak izleme işini yapmakta ve tamamiyle yazılımsal parçalardan oluşmaktadır. Bunlara ek olarak, WLAN Tracker çok katlı binalar gibi üç boyutlu ortamlarda da çalışabilmesi için geliştirildi. Geliştirilen sisteme ayrıca kullanıcılarına basit yazı tabanlı hizmetler sunabilecek bir konum tabanlı hizmet sistemi eklendi. Çalışmaların son aşamasında sistemimizin performansım yaptığı tahminlerin doğruluğuna göre değerlendirdik ve benzer sistemlerle karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOCATION TRACKING AND LOCATION BASED SERVICES USING IEEE 802.11 WLAN INFRASTRUCTURE Location tracking of someone or something has always been a problem of mankind from the ancient times. In the recent decades, there have been many studies about location tracking including the Global Positioning System (GPS), Active Badge, Bat, and Airld systems from different companies and institutions. Whatever the coverage and accuracy of these systems are, they all depend on customized hardware for implementation. Our aim was to develop a system that will not be hardware dependent and easy to deploy. For these purposes, WLAN Tracker is developed. It is a pure software solution based on the signal strength measurement in Wireless Location Area Networks (WLANs) for the solution of mentioned complexities. In addition to this, WLAN Tracker is improved to be able to operate in multi-dimensioned environments such as a multi-story building. Moreover, a simple location based service scheme is added to WLAN Tracker in order to provide text based services to its clients. Then, we investigate the performance of our system by comparing its estimations with real values and by comparing it with other similar systems.