Utilization of scrap rubber tires in civil engineering
Atık kauçuk lastiklerinin inşaat mühendisliği uygulamalarında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 139470
  2. Yazar: ŞENOL DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET ATIK KAUÇUK LASTİKLERİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMALARINDA DEĞERLENDİRİLMESİ Atık lastiklerin elden çıkarılması sayılarının çokluğu nedeniyle en önemli çevre sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Atık lastikler inşaat mühendisliği uygulamalarında bütün olarak veya değişik tane boyutunda parçalar halinde değerlendirilebilir. Parçalar halinde kullanımı kapsamında, asfalt karışımına eklenmesi, zeminle dayanımı arttırmak için kompozit malzeme oluşturulması, zayıf zeminler üzerine ve istinat duvarlarının arkasına dolgu malzemesi olarak kullanımı, petrol türevi sıvıların zemine ve yeraltı suyuna sızmasını önlemek için yapılan geçirimsiz tabakaların teşkili gösterilebilir. Bütün olarak değerlendirme kapsamında ise lastiklerin birbirlerine bağlanarak oluşturulan lastik duvarlar ve lastik duvarlara sahip ev inşaası gösterilebilir. Bu tez kapsamında, lastik duvarlar, lastik evler, lastikli asfalt uygulamaları ve petrol sızmasına karşı oluşturulan geçirimsiz tabakaların inşaasının tüm parametreleriyle tasarımı verilmiştir. Otoyol kaza bariyerleri, ses duvarları, düşük ağırlıklı dolgu uygulamaları ve çevresel etkiler performansları dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Her uygulama için mümkün olduğunca fayda-maliyet analizi verilmiştir. Uygulamaların çoğunda lastiklerin küçük parçalara ayrıştırılması gerektiğinden, atık lastiklerin inşaat mühendisliğinde değerlendirilmesi pahalı olmaktadır. Ancak, uzun süreli dayanıklılık bakım masraflarını azaltacağından ve zeminde ve asfaltta mekanik ve mühendislik özelliklerinde iyileştirme sağlayacağından, atık lastikler inşaat mühendisliği uygulamaları için etkin malzemelerdir. Kaplama işlemi sonrası elde edilen lastik parçaları ve bütün lastikler hiçbir parçalama işlemine uğramadığından inşaat mühendisliği uygulamaları için en ucuz değerlendirme alanlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT UTILIZATION OF SCRAP RUBBER TIRES IN CIVIL ENGINEERING APPLICATIONS Scrap tire disposal is one of the major environmental problems due to large numbers. They can be utilized in civil engineering applications as a whole or as particles like shredded, chipped and crumb forms. Tire particles can be utilized as additive to asphalt binder, to form a soil composite system to increase strength, as fill material for weak soil bases, as backfill material for retaining walls and in liner construction against petroleum based contaminants. Whole tire utilization includes tire walls obtained by attaching whole tires together and tire house construction. In the context of this thesis, full design of tire walls, tire houses, rubberized asphalt applications, liners constructed against petroleum permeation are given. Highway crash barriers, noise walls, lightweight fill applications and environmental considerations are evaluated in performance with rubber particle addition. For each application, benefit-cost analysis is given where possible. It is seen that, due to the tire processing to reduce its size, utilization of scrap tires in civil engineering applications is a costly process. However, regarding the long term durability that leads to reduced maintenance costs and increase in mechanical and engineering properties of soil and asphalt, make scrap tire particles an effective material for civil engineering applications. Tire fibers obtained from retreading process, which offer no size reduction cost, and whole tires provide the cheapest way of utilizing scrap tires in civil engineering applications.