Kliniğimizde transtorasik yaklaşım ile tedavi edilmiş dev hiatal herni tanılı olguların değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the patients with giant hiatal hernia
- Tez No: 466482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER OKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Torakal ve abdominal bölgeleri birbirinden ayıran, ismini de bu özelliğinden alan diafragma kasındaki yapı sorunları nedeniyle oluşan sorunlardan biri olan dev hiatal herniler, tabiatıyla iki bölgeyi de ilgilendiren cerrahi dalların ilgi konusudur. Hiatal herniler genel olarak dört sınıfta incelenirler. Bu sınıflardan en yaygını olanı kayıcı ya da Tip I olarak nitelendirilendir. Tip II'den Tip IV'e kadar olan sınıflandırmadaki herniler paraözofageal hernilerdir ve toraks içine yer değiştirmenin ve herni kesesinin içinde bulunan organların çeşitliliğine göre farklılık gösterirler. Tip II, tip III veya tip IV hiatal hernilerden herhangi birinde midenin 1/3 veya daha fazla oranda intratorasik olarak bulunduğu durumlar dev hiatal herniler olarak ele alınmaktadır. Daha önce kliniğimizdeki bu cerrahi işlem grubu hakkında bir tez çalışması yapılmadığından yola çıkarak, bu konu hakkında yaptığımız müdahaleleri, literatürde sunulan diğer yöntemler ve sonuçları ile beraber değerlendirmeyi amaçladık. Hastalarımızın tamamı hastanemizin kardiyoloji bölümünden tarafımıza yönlendirilmişti. Hastalar kardiyoloji bölümüne göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi kalp hastalıklarını düşündürecek şikayetler ile başvurmuştu. 2007-2016 tarihleri arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde opere edilen toplam 15“dev hiatal herni”tanılı hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya alınan toplam 15 hastanın 3'üne (%20) yama ile hiatoplasti, 12'sine (%80) primer hiatoplasti uygulanmıştır. Hastalıksız sağkalım üzerine cinsiyet, yaş ve operasyonun ayrı ayrı etkilerine bakmak üzere Kaplan-Meier analizini takiben log-rank analizi yapılmıştır. Ancak nüks oranlarında yaş (p=0,55), cinsiyet (p=0,18) ve operasyona (p=0,11) bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülememiştir. Dev hiatal hernili hastaların cerrahi tedavisinde farklı görüşler ve yöntemler bulunmakta ve geçerliliğini korumaktadır. Hasta seçimi ve cerrahi müdahalenin zamanlaması yapılan işlemin sonucunu doğrudan etkilemektedir. Cerrahi müdahalenin torakal ya da abdominal olması veya açık ya da minimal invaziv yöntemler ile uygulanması hastaların özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Her hasta kendi özellikleri ile değerlendirilmeli ve uygun yöntem buna göre belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Giant hiatal hernias can be seen in patients who have structural problems in diafragm muscle which separates the thoracic and abdominal cavities. Hiatal hernias are generally classified into four types, the most common of which is the sliding or type I hiatal hernia. Hiatal hernia types II through IV are paraesophageal hernias, which vary with regard to the degree of intrathoracic migration as well as the contents of the hernial sac. A giant hiatal hernia is a hernia that includes at least 1/3 of the stomach in the chest. There was no clinical study about this topic which was held by our clinical team, previously. Therefore we wanted to evaluate the patients which were refered to us from our hospital's cardiology department. All of those patients were admitted to cardiology deparment with chest pain and shortness of breat, suspicious for heart failure. In this study an analysis was performed on 15 patients during the period 2007-2016. 3 of 15 (20%) underwent mesh hiatoplasty repair and 12 of 15 (80%) underwent primary hiatoplasty. Statistical analyses showed no significance between disease free survival vs age(p=0.55), gender(p=0,18) and type of operation(p=0,11) separately. There are different opinions about surgical procedures for giant hiatal hernias and all of them are valuable. Patient selection and ideal timing for surgery are correlated with the short and long term results. Patients' age, medical history affect the selection of the approach ( thoracic or abdominal) and type of the surgery (open or minimal invasive).