A Study of light-induced effcets in amorphous chalcogenide thin films
Amorf kalkojenür ince filmlerde ışığa bağlı değişmelerin incelenmesi
- Tez No: 139493
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET AMORF KALKOJENÜR İNCE FİLMLERDE IŞIĞA BAĞLI DEĞİŞMELERİN İNCELENMESİ Bu çalışmada, amorf kalkojenür ince filmlerin fotoiletkenliğinde bu filmlerin uzun süre ışık altmda bırakılmasına bağlı olarak ortaya çıkan değişmeler ele alınmış, fotoiletkenliğin oda sıcaklığında azalması ve düşük sıcaklıklarda artması olayları gözlemlenmiş ve incelenmiştir. Uzun süre ışık altında bırakılan filmlerin iletkenliklerine, fotoiletkenliklerine ve iletkenlikleri ile fotoiletkenliklerinin sıcaklığa bağlı davranışlarına ilişkin deneysel verilerden hareket edilerek, ışığa bağlı kusurları ortaya çıkaran mekanizmayı açıklamak üzere ortaya atılmış iki temel model birbiriyle karşılaştırılmış ve bu modellerden öbeklerarası etkileşim modelinin, fotoiletkenlikteki değişmeleri yüklü kusur modelinden daha iyi açıkladığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuç, şiddetli ışık altmda uzun süre bekletilen filmlerin kusur yoğunluğu dağılımında meydana gelen değişmelerin modüle edilmiş fotoakımların faz kaymalarının çözümlenmesi yöntemiyle incelenmesinden elde edilen verilerle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY OF THE LIGHT-INDUCED EFFECTS IN AMORPHOUS CHALCOGENIDE THIN FILMS In this thesis, light-induced changes in the photoconductivity of amorphous chalcogenide thin films are investigated. The room temperature photoconductivity degradation and low temperature photoconductivity enhancement effects are observed and studied. On the basis of experimental data concerning the changes in dark conductivity, room temperature photoconductivity, temperature dependence of dark conductivity and temperature dependence of photoconductivity of the films upon prolonged light-soaking, it is found that among the two basic models recently proposed to account for the mechanism of the light-induced metastable defect formation, the intercluster interaction model seems to be much more successful than the charged defect model in describing the observed phenomena. Changes in the density of state distributions of the films upon Hght-soaking are also investigated by means of the phase shift analysis of modulated photocurrent method.