The Problem of harmonization of accounting in Turkey
  1. Tez No: 13961
  2. Yazar: GONCA BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE MUHASEBENİN HARMONİZASYONU SORUNU BÖREKÇİ, GONGA İŞLETME YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANSI ŞUBAT, 1989 Türkiye'deki politik, ekonomik ve sosyal koşulların uluslararası boyutlardaki gelişmeleri, işletmeciliğin diğer fonksiyonel alanlardaki problemlerinin yanısıra, muhasebenin harmoni zasy onu sorununu da gündeme getirmiştir. Bu koşulların ve gelişmelerin ışığında muhasebenin bu karmaşık ve kapsamlı problemi ile ilgili çalışmalara başlama zamanı çoktan gelmiştir. Bu problemi takdim eden araştırmanın amaçları; Türk Muhasebe Sistemindeki harmonizasyon ihtiyacını. ortaya koymak, harmonize bir sistemin eksikliğinden dolayı Türk işletmelerinin karşılaştığı sorunları tespit etmek ve muhasebe sisteminin harmonizasyonu doğrultusunda çözümler ve koşullara uygun yaklaşımlar getirmektir. Tezin teorik kısmını, literatür taraması, ampirik kısmını da Türkiye'de faaliyette bulunan firmalarda yapılan saha araştırması oluşturmaktadır. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBIEM OP HARMONIZATION OP ACCOUNTING IN TURKEY BÖREKÇİ, GONCA MASTER OE BUSINESS ADMINISTRATION February, 1989 The development and international dimension of politics, economics and social conditions in Turkey have brought about the harmonization problem of accounting-besides problems in other functional areas of business-into scene. Concerning these conditions and developments, time has arrived for a start to be made in coming to grips with this complicated and comprehensive problem of accounting. This research is an attempt to present this problem in a clearer light, objectives being; to bring forward the necessity for harmonization of the Turkish Accounting System, to expose the problems encountered in Turkish business life due to the lack of harmoni zat i on, and to explore solutions or approaches to this problem» The relevant information composing the theoretical framework and the emprical part of this thesis came from a literature survey and a field research conducted among companies operating in Turkey.