Artificial intelligence search methods
Yapay zeka arama metodları
  1. Tez No: 139611
  2. Yazar: NAMIK GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET YAPAY ZEKA ARAMA METODLARI NAMIK GÜLER Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi: Yrd. Doc Dr. Ali Rıza Aşkun Haziran 2003, 128 sayfa Burada bu master tezi ile yapmayı planlamış olduğum temel kavram, yapay zeka konusunu açıklamak ve arama metodlarını incelemek olacaktır. Bu tezi okuyacak olan okuyucular şimdiye kadar yapay zeka ile ilgili yazılar veya kitaplar okumuş veya yapay zeka ile ilgili bilgi sahibi olmuş olabilirler, burada bu master tezi ile yapmak istediğim bu tezi okuyan kişilerin yapay zeka ile ilgili bilgilerini yenilemek ve okurlara yapay zekayı hatırlatmak olacaktır. Yapay zekanın en önemli konusu ve alanlarından biriside arama metodlarıdır, şu anda incelenen ve uygulamada olan çok değişik arama metodları mevcuttur. Bu tez ile temel olarak değişik arama metod ve algoritmalarının incelenmesi hedeflenmiştir.Eğer arama metodları ile ilgili her gün kullanmış olduğumuz bir kaç tane örnek merak ederseniz burada bulacaksınız, bu örnekler günlük olarak kullandığımız arama metodlarını daha kolay ve iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Eğer bu bilgisayarınızdan herhangi bir dosyanın, dokümanın, resmin veya bir müzik dosyasının bulunmasına ihtiyaç duyarsanız bu dosyaların ismini ve tam yerini hatırlamak ve bilmek kolay değildir, bu nedenle gerekli dosyayı arama yapmanız gerekmektedir, bunun içinde arama dosyasını çağırıp arama yapmaya başlamanız gerekmektedir. Ama biz aramalar sırasında ne tür bir arama metodunun kullanımda olduğu ve hangi arama metodunun kullanıldığını düşünmeyiz ve bilmeyiz. Bunun yanı sıra eğer internet kullanıyorsanız, eğer bir dosya, bir resim, bir doküman veya bir bilgi arıyorsanız, herhangi bir arama motoruna ihtiyaç duyarsınız, ve bir arama motoruna gider onu çalıştırırsınız. Beklentimiz bilgiye ulaşmak için geçen en kısa zamandır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND SEARCH METHODS NAMIK GULER M. Sc. In Computer Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. A. Rıza Aşkun June 2003, 126 pages Here in this master thesis I am planning to explain and introduce artificial intelligence and search methods. You might be heard or read some papers or books about artificial intelligence, but also now you will have chance to refresh your mind and knowledge with this introduction to be familiar with artificial intelligence. Also you will find here artificial intelligence history and some definition of artificial intelligence. One of the main study and area of artificial intelligence is search methods. Actually we came across with search criteria everyday we never think how those methods functions. mHere you will find a few searching methods examples, which we use everyday and it will help us to understand and remember better. Many people now has pc or notebook at home or in the office and computer is widely used in our daily life. If you need to find a file, documents, pictures or music files in your hard disk, if it is not easy to remember exact location or name of the file. After we start running the search program after some time later depends upon the size of domain and also amount of information we have provided, we will have a result. Also if you are using internet, if you need to find out a file, documents, pictures or any kind or information, it is necessary to go to a search machine to and need to run it. IV