Monetary relationships in Turkey
  1. Tez No: 13964
  2. Yazar: CANDAN ÖZKILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE PARASAL İLİŞKİLER ÖZKILAVUZ, candan MBA şubat, 1989 Bu çalışma, Türkiye'deki parasal ilişkileri incelemeyi ve Türkiye'de tasarrufları etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Hangi faktörlerin tasarruf eğilimini etkilediği ve dönem içinde meydana gelen değişiklikler, regresyon analizi ile, Ocak 1950- Aralık 1985 döneminde ve iki alt dönemde, Ocak 1950- Aralık 1968 ve Ocak 1968- Aralık 1985, GSMH zımni fiyat endeksi kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonuçları tasarrufları etkileyen en önemli faktörün reel gelir olduğunu desteklemiştir. Ancak bunun yanında, özellikle ele alınan dönemin ikinci yarısında, 1968-1985, reel faiz oranlarının da önemli bir faktör haline geldiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONETARY RELATIONSHIPS IN TURKEY ÖZKILAVUZ, Candan Master of Business Administration February, 1989 This study aims at examining the monetary relationships in Turkey and explaining the determinants of savings. The factors affecting savings and changes in these factors during the period examined are tested with regression analysis for the period January 1950 and December 1985, and for two sub periods namely January 1950- December 1968 and January 1968- December 1985 using GNP implicit deflator as a measure of price- levels. The general view that the real income is the most important determinant of savings are supported by the study's findings. However, especially in the second part of the period examined, namely January 1968-December 1985, evidence suggest that real interest rates became an important factor.