Türkiye'de para ve sermaye piyasalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: ARDL Sınır Testi Yaklaşımı
Effects of monetary and capital markets on economic growth in Turkey: ARDL Bound Test Approach
- Tez No: 339250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki literatürde uzun süre tartışma konusu olarak yer almış ve farklı yaklaşımların öne sürülmesine neden olmuştur. Bu konu üzerinde yoğunlaşan çalışmalarda, incelenen ülkelerin farklı yapısal özelliklere sahip olması ve çalışmalarda uygulanan yöntemler ile ele alınan değişkenlerin farklı olması elde edilen sonuçların bu konu üzerinde fikir birliği oluşturmasına engel olmuştur. Bu çalışma, Türkiye?de 2006:01-2012:06 dönemi içerisinde aylık veriler kullanılarak ekonomik büyüme ve finansal gelişme arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkilerin araştırılması ile birlikte ekonomik büyümenin istikrarını analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede çalışmanın ilk üç bölümünde finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki teorik ilişkiler incelenmiş ve dördüncü bölümde ise ampirik bir analiz yapılmıştır. Çalışmada para ve sermaye piyasalarına ilişkin çeşitli göstergelerle birlikte iki ayrı model oluşturulmuş ve ele alınan modellerin uzun ve kısa dönemli ilişkilerinin araştırılması için Pesaran vd. (2001) tarafından geliştirilmiş olan Sınır Testi yaklaşımı kullanılmıştır. Ardından Sınır Testi yaklaşımına CUSUM ve yinelemeli katsayıların kararlılık testleri uygulanmıştır. Her iki model göz önünde bulundurulduğunda; gerek uzun dönem analizlerinden gerek hata düzeltme modellerinden elde edilen sonuçlar, Türkiye?de finansal gelişme ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını göstermiştir. Ayrıca hata düzeltme modellerinde yer alan uyarlanma katsayıları da her iki modelde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve uzun dönemli ilişkileri desteklemiştir. Modellere uygulanan Cusum testi ve yinelemeli katsayıların kararlılık sınamasından elde edilen sonuçlar da tahmin edilen katsayıların uzun dönemde istikrarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship between financial development and economic growth has been a long-term debate in the literature and caused different approaches. Studies focusing on this issue could not reach a consensus with their results as the examined countries had different structural characteristics, methods of studies and variants were different. This study uses monthly data between 2006:01-2012:06 in Turkey to research short and long term relationships between economic growth and financial development and to analyze stability of economic growth. On this context the first three parts of the study examines theoretical relationships between financial development and economic growth whereas the forth part gives an empirical analysis. The study creates two different models together with various indicators of monetary and capital markets and uses Bound Test approach to research long and short term relationships of handled models which was developed by Peseran et al. (2001). Then the study applies CUSUM and determination tests of recursive coefficient to Bound Test approach. When both models are considered; results of both long term analysis and error correction models revealed the existence of a long term relationship between financial development and economic growth in Turkey. Besides adaptation coefficients of error correction models were found negative and statistically meaningful in both models which supported long term relationships. Results of Cusum test and determination test of recursive coefficients also showed that estimated coefficients are stable in the long term.