Türkiye' de para ve maliye politikalarının etkinliği: 2006-2019 dönemi için bir analiz
The effectiveness of monetary and fiscal policies in Turkey: An analysis for the period 2006-2019
  1. Tez No: 683868
  2. Yazar: YUNUSEMRE TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SÜREKÇİ YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İktisadi teoride makro iktisadi politikalarının etkinliği güncel tartışma konularındandır. Bunun nedeni iktisat okullarının bu konuda farklı görüşlere sahip olmasıdır. Bu kapsamda çalışmada Türkiye'de 2006:1-2019:4 dönemi çeyrek yıllık veriler kullanılarak para ve maliye politikalarının etkinliği analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde bağımlı değişken reel gayri safi yurtiçi hasıla, bağımsız değişkenler para politikası göstergesi M2 para arzı, maliye politikası göstergesi vergi gelirleri ve sabit sermaye yatırım harcamalarıdır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) ve Hata Düzeltme Modeli (ECM) ile analiz edilmiştir. ARDL analizi sonuçlarına göre tüm değişkenler arasında uzun dönemde istatistiki olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu anlamda ilgili dönem ve yöntem kapsamında Türkiye'de uzun dönemde para ve maliye politikası hasıla üzerinde etkili olmuştur. Bunun yanı sıra, maliye politikasının hasıla üzerindeki etkisi para politikasına göre daha yüksek olarak belirlenmiştir. ECM sonucunda, modelde yaşanan dengesizliğin her bir çeyrek dönemde 0,97'sinin giderileceği ve uzun dönemde modelin dengeye geleceği belirlenmiştir. Politika önerisi kapsamında sabit sermaye yatırım harcamalarının artmasına yönelik tedbirler alınması ve kamu gelirlerinin kamu harcamalarına dönüşerek genişletici maliye politikaları izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of macroeconomic policies in economic theory is one of the current debates. The reason for this is that the Schools of economics have different views on this issue. In this context, the effectiveness of monetary and fiscal policies was analyzed by using quarterly data for the period 2006-2019 in Turkey. In the implementation section, the dependent variable real gross domestic product, the independent variables monetary policy indicator M2 money supply, fiscal policy indicator tax revenues and fixed capital investment expenditures are observed. Relationships between variables were analyzed with Autoregressive Distributed Lag Bound Test (ARDL) and Error Correction Model (ECM). According to the ARDL analysis results, it was determined that there was a statistically significant long-term relationship between all variables. In this case, monetary and fiscal policy has been effective on the product in the long term in Turkey within the scope of the relevant period and method,. In addition, the effect of fiscal policy on output was determined to be higher than monetary policy. As a result of the ECM, 0.97 of the imbalance determined in the model will be eliminated in each quarter and it has been determined that the model will reach equilibrium in the long term. Within the scope of the policy proposal, it is recommended to take measures to increase fixed capital investment expenditures and to follow expansionary fiscal policies by transforming public revenues into public expenditures.