LPG - Hava Karıştırma (fakirleştirme) sistemleri
LPG - air mixing (blender) systems
- Tez No: 139670
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Enerji, sanayinin en önemli gereksinimlerinden birisidir. LPG, ülkemizde özellikle sanayinin enerji ihtiyacının karşılanmasında, günümüze kadar önemli bir rol üstlenmiştir. Doğalgazın yaygınlaşmasına paralel olarak, stoklama, kullanım kolaylıkları, yüksek kalori değeri, yanma verimi ve doğalgazla aynı karakterde olması nedeniyle, LPG fîzibil bir yedekleme yakıtı olarak kullanılabilmektedir. Herhangi bir gaz yakıtın, bir başka gaz yakıtı yerine ikame edilebilmesi için gerekli parametrelerin neler olması gerektiğinden hareket edilerek, yakıt yedekleme sistemlerinde kullanılacak parametreler tespit edilmiştir. Bu parametreler tespit edilirken, herhangi bir yakma düzeneğinde yakıtın(gaz) ve yerine ikame ettirilecek gaz yakıtın, boru içersindeki akış şartlan kullamlarak Wobbee indeks katsayına erişilmiştir. Eşdeğer Wobbee indekse sahip, LPG-hava karışımım elde edebilmek için gerekli fakirleştirici proses diyagramı oluşturularak, bir proje uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anahtar kelimeler : LPG, cracking, distilasyon, fakirleştirici, yedekleme,
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important necessity of industry. In Turkey, LPG ( Liquefied Petroluem Gases ) has taken an important role to cover of energy requirements of industry. The using of natural gas(NG) is increasing, at the same time because of the stock easiness and comfort, high calorifical degree, burning productivity, same charecteristics, LPG can use as an stand by fuel instead of natural gas. The parameters, that we want to use the stand-by fuel instead of NG, has found. While I were founding this parameters, I used the flow relations in a pipe for two different fuel. After I found the parameters to related the stand-by fuel, I drow the process diagram for an LPG - air mixing system and then I prepared a project as application for a ceramic company. Keywords : LPG, distilation, cracking, distilation, mixer, stand-by.