Endüstriyel ısı geri kazanım sistemlerindeki son gelişmelerin incelenmesi ve tekstil sanayiindeki uygulamaları
Recent devolopments in industrial heat recovery systems and their applications to textile industry
- Tez No: 139669
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, endüstriyel ısı geri kazanım sistemleri genel anlamda incelenmiş ve mümkün olduğunca bu alandaki en son gelişmeler derlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında bu sistemlerin tekstil endüstrisindeki uygulamalarından örnekler verilmiştir. Bu derleme esnasında birçok farklı şekilde kategorize edilebilen ısı geri kazanım sistemleri: ısı transferinin gerçekleştiği.ısı alan ve diğer tarafta ısı veren akışkanların fazlarına göre sınıflandırılmıştır. Ülkemizin önemli bir endüstrisi olan tekstil sanayiinde ısı enerjisi birçok farklı şekillerde kullanılmaktadır, bu durum da tabi olarak ısı geri kazanım sistemlerinin bu alanda yaygın bir kullanım alanı bulmasını sağlamaktadır. Özellikle boyahanelerde. ısı geri kazanım sistemleri açısından son derece önemli atık ısı enerjisi çıktıları vardır. Son yıllarda gerek ülkemizin gerekse dünyamızın içine girmiş olduğu enerji kaynaklarının ekonomik olarak kullanılmamasından doğan problemleri, mümkün olduğunca aza indirmeyi amaçlayan ısı geri kazanım sistemleri, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle cazip sistemler olmamaktadırlar. Ancak bu tez çalışmasında da görüleceği gibi işletme maliyetlerini düşüren ve kendilerini amorti etme süreleri kısa olan bu sistemler mutlak suretle yaygınlaştırılmalıdır. Anahtar Kelimeler : Endüstriyel ısı geri kazanım, tekstil endüstrisi, boyahane. ısı değiştiricileri, atık ısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, industrial heat recovery systems were investigated generally aiming to collect as much information as possible on the recent developments in these systems. In the second part of this study, some sample applications in the textile industry have been given. During the investigation, heat recovery systems were classified according to the phases of the fluids exchancing heat. Heat Energy is being used in many ways in the textile industry which is a very important industry in our country. There are numerous application areas for the heat recover) systems. Especially in the dye-house's, waste heat energy exists which is very important for the heat recovery systems. Heat recovery systems which reduce energy problems, are not preferred due to their initial invesment which is high. But as it is mentioned in this study, these systems bring the operating costs down and should be utilized widespread. Keywords : Industrial Eleat Recovery, textile industry, dye-house, heat exchangers, waste heat xv