Kaskad bağlı iki - kaplının kazanç duyarlılık analizi ve dağılmış parametreli mikrodalga kuvvetlendiricilerine uygulaması
Gain sensitivity analysis for the cascaded two - ports and application to the distrubuted parameter amplifier
  1. Tez No: 139736
  2. Yazar: SERHAT ALTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu tezdeki orijinal çalışmalar şu şekilde sıralanabilir: İlk çalışmada, belirli kaynak Z$ ve yük ZL empedanslarına sahip kaskad bağlı iki - kapılıların devre parametrelerine göre duyarlılıklarının üç farklı yaklaşımla analiz edilmiştir. Bu yaklaşımlar“ Kazanç Çarpımı ”,“ Zincir Duyarlılık Matrisi ”ve“ Nümerik Pertürbasyon ”olarak adlandırılabilir. İkinci çalışmada, bu yaklaşımlar ile Dağılmış-Parametreli mikrodalga kuvvetlendiricilere uygulanarak devredeki transmisyon hatların fiziksel uzunluk ve karakteristik empedanslarına göre bütün analitik kazanç duyarlılıkları analitik olarak formüle edilmiştir. Üçüncü çalışmada, bu analitik kazanç duyarlılıkları bir uyumlu performans (F,Vj,GT) üçlüsüne sahip olan kuvvetlendirici konfıgürasyonu için uygulanmış ve nümerik pertürbasyon yaklaşımı ile birlikte duyarlılıklar hesaplanmıştır. Sonuç olarak ise, bütün bilgisayar sonuçları karşılaştırılmış ve çok iyi bir uyum içinde oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışmadaki yaklaşımlar, gürültü ve VSWR gibi diğer performans ölçü bileşenlerinin aktif ve pasif devre değişkenlere göre duyarlılıklarının analitik formulasyonunun elde edilmesi şeklinde genişletilebilir. Bütün çalışma aktif devrelerin gradyant-tabanlı kazanç, gürültü ve VSWR performans optimizasyonlarında çok verimli bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca, anahtik temelli olan bu çalışma sistemlerim gerçekleştirilmesi ve üretimi aşamasındaki tolerans analizi konusunda çok iyi referans olacaktır. Anahtar kelimeler : Duyarlılık, kazanç, pertürbasyon, zincir vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Original works in this thesis can be ordered as follows: Firstly is to analyse the sensitivity of the cascaded two-ports with respect to the circuit parameters by the three different approaches with the given source Zs and load ZL impedances. These approaches can be named as“ The Gain - Factorization ”,“ The Chain- Parameter Sensitivity ”and“ The Numerical Perturbation ”. Secondly, these general approaches are applied to the sensitivities of a microwave amplifier with the distributed parameters. So all the analytical gain sensitivity expressions are obtained with respect to the physical lengths and characteristic impedances of the transmission line segments of the circuit. Thirdly, these expressions are utilized in the evaluation of all the gain sensitivities for the amplifier configured with respect to a compatible performance (F, Vj,GT) triplet, together with the numerical perturbation approach. Finally, all the computed results are compared together and found that they are all agreed very well. Complete work is expected to expand to the sensitivities of the other performance measure components such as noise and VSWR with respect to the all the passive and active parameters of the circuits. Then these resulted works can be utilized in the efficient gradient- based optimization of the gain, noise and VSWR performances of the active circuits. Besides, these analytical works can be excellent references in the tolerance analysis of the system in the realization and production stages. Keywords : Sensitivity, gain, perturbation, chain IX