The Impact of business definition on company performance: a case study on small industry
  1. Tez No: 13977
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İŞLETME TANIMININ FÎRMA PERFORMANSI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ : KÜÇÜK SANAYÎ ÖRNE?İ ÖZCAN, Abdullah MBA şubat, 1990 Bu çalışma, işletme tanımının firma performansı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Abell'in (1980) önerdiği çerçeve, makina imalat ve döküm sanayinde 1985-1987 dönemi için Ankara şehrinde bulunan firmaların bir bölümünün“işletme tanımlarını”araştırmak için, temel oluşturmuştur. Satış artışı, istihdam artışı, ve ortalama kapasite kullanım oranı firma başarısı ölçümünde kullanılmıştır. Aynı çevrede faaliyet gösteren ve benzer yapılara sahip firmaların başarılarında önemli farklılıklar bulunmuştur. İşletmelerin kendilerini tanımlamaları arasındafarklılık vardır ve bunlar“focused”,“differentiated”ve“undifferentiated”işletme stratejileri olarak üç grupta toplanmıştır. İşletme tanımı, w beklenildiği gibi, işletme performans ındaki değişimi kısmen açıklayan bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, diskriminant analizi, yüksek ve düşük performanslı firmaları ayırmaya yarayacak, işletme tanım değişkenlerini vermiştir. Başlangıç sayfalarının sayısı Sayfa sayısı Kaynak sayısı Tablo sayısı Şekil sayısı 12 90 58 11 16 Anahtar sözcükler İşletme stratejisi, firma performansı, küçük sanayi, küçük işletmeler, makina imalat sanayi, döküm sanayi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF BUSINESS DEFINITION ON COMPANY PERFORMANCE : A CASE STUDY ON SMALL INDUSTRY OZCAN, Abdullah Master of Business Administration February, 1990 This study aims at examining the impact of business definition on company performance. A framework proposed by Abell (1980) forms the basis used to study“business definitions”of a sample of machinery manufacturing and foundry companies for the 1985-1987 period in the Ankara metropolitan area. Sales growth, employment growth, and average capacity utilization rate are used as measures of company performance. Significant variations are found in performance of companies which operate in the same environment and have similar profiles. There are variations in the way firms define their businesses and three different business definition groups are identified. These are: focused strategy group, differentiated strategy group and iiiundifferentiated strategy groups. Not surprisingly, business definition emerges as a factor that only partially explains variations in company performance. However, discriminant analysis provides business definition variables which serve as a basis to discriminate between“high performance”vs“low performance”companies. Number of preliminary pages : 12 Number of pages : 90 Number of references : 58 Number of tables : 11 Number of figures : 16 Key words : Business strategy, company performance, small industry, small business, machinery manufacturing industry, foundry industry. IV