Kitle turizminin Türkiye kıyı alanlarına etkileri: Alanya-Gazipaşa kıyıbandı
Effects of mass tourism on Turkish coastal areas: Alanya-Gazipaşa Coastline
- Tez No: 139815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 1980'li yıllardan günümüze Türkiye'de ve Dünya'da kitle turizmi hızlı bir gelişme göstermiş, bu gelişmeye paralel olarak kıyı bölgelerimizde ve turizm yapılarımızda önemli değişimler meydana gelmiştir. Yoğun ve yorucu bir tempoda çalışan insan toplulukları dinlenebilecekleri ve deniz-güneş-kum üçlüsünden maksimum düzeyde faydalanabilecekleri tatil alanları arayışına girmiştir. Kitleler halinde seyahat eden bu yeni tip turist gruplarının artan taleplerini karşılayacak çok büyük ölçekli yeni yapılar (tatil köyleri, oteller, vb.) yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de bu artan turizm potansiyelinden en üst düzeyde faydalanmayı hedeflemiş, kalkınma planlarında bu amaca yönelik hedefler saptanmıştır. Bunun sonucu olarak kıyılarımız büyük bir hızla yapılaşmaya başlamış; herbiri kendine özel bağımsız yapılar yanyana gelerek uyumsuz ve niteliksiz bir görünüm oluşturmuştur. Birinci bölümde; tez çalışmasının amaç, kapsam ve yöntemi tanımlanmıştır. İkinci bölümde; turizm kavramları ( tatil, seyahat, turizm ve turist) açıklanmış, turizmin gelişim süreci dönemler halinde incelenmiş ve bu gelişimi sağlayan etkenler maddeler halinde ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; kitle turizmi kavramı ele alınmış, Dünya' daki ve Türkiye'deki gelişimi ve bugünkü durumu tüm yönleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde; kıyı alanları ve yönetimiyle ilgili konulara açıklık getirilmiş, kıyı kanunu, turizm politikaları ve kanunun turistik yapılaşmaya etkileri ele alınmıştır. Beşinci bölümde; kıyı ile ilgili projeler ve kıyıların bugünkü durumları incelenerek, kitle turizminin etkisiyle kıyı alanlarında meydana gelen değişimler ortaya konmuştur. Altıncı bölümde; Alanya kenti örneği kapsamında kitle turizminin gelişimi ile paralel olarak kentteki ve turizm yapılarındaki değişim incelenmiş ve Alanya-Gazipaşa kıyı bandındaki yapılaşma yerleşim planlan ve fotoğraflarla ortaya konmuştur. Yedinci bolümde; tüm bu çalışmalar ışığında kitle turizminin olumlu ve olumsuz etkileri sıralanmış, sonuç ve değerlendirmeler yapılmış, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : Kitle turizmi, Kıyı alanları, Turizm yapılaşması, Mimari doku, Alanya kenti X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mass tourism has been developing all around the world and also this development has been seen in Turkey since 1980. Related with the development of mass tourism, important changes have been seen in the Turkish coastal areas and tourism buildings. The Turkish coastline has become satwated with these buildings. People who are working in hard conditions started to seek holiday places including sea, sun and sand. Generally they take their holiday between july and October and because of this situation, tourist average is decreasing in these months. In order to compansate for these demands, many holiday villages and hotels are starting to be built in world, including Turkey. Our five year development plans are aimed at improving these developments but unfortunately as a result of politics, the plans have become distorted. The Turkish coastal have become full of huge buildings. The aim of this thesis is to present the mass tourism and its development period all over the world and in Turkey since 1980. It will also explain its effects on Turkey's coastal areas and tourism buildings with the help of Alanya city. In the First Part; purpose, scope and the method of the dissertation study are defined. In the Second Part; definitions and information about tourism (holiday, trip, tourism and tourist), historical tourism development from the 18th century, todays different tourism behaviours and the causes of tourism developments are explained. In the Third Part; mass tourism conception and development of mass tourism in the world and Turkey was searched by numbers. In the Fourth Part; Turkey's tourism politics, in unplanned and planned turns, also coastal laws and other laws related with coastal areas are explained. In the Fifth Part; changes of Turkey's coastal areas and tourism buildings were studied and many examples of these buildings were described. In the sixth part; development of mass tourism and its effects were re-searched using Alanya city and the coastal area between Alanya-Gazipaşa as case studies. In the seventh Part; the research results and evaluations were outlined. Key words : Mass tourism, coastal areas, tourism construction, architectural texture, Alanya city XI