Magnezyum (II) iyonunun bazı oksijen verici ligandlar ile oluşturduğu komplekslerin incelenmesi
To Investigate complexes which magnesium (II) ion forms with oxygen donor ligands
  1. Tez No: 139905
  2. Yazar: BURCU EMİRGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Magnezyum (II) iyonunun hidroksil, polihidroksikarboksilik asit ve poliaminokarboksilik asitler gibi verici atomu oksijen ve/veya azot olan ligandlar ile sağlam koordinasyon bileşikleri oluşturduğu bilinmektedir. Fakat fenolik ligandlara Mg(II) nin ilgisi kapsamlı olarak incelenmemiştir. Bu araştırmada magnezyum(II) iyonunun hidrolizi incelenmiş ve katekol türevi olan disodyum - 1,2 - dihidroksibenzen - 3,5 -disülfonat (TİRON) (KbL) m ikinci protonlanma sabiti ve Mg(II) iyonu ile sulu ortamda oluşturduğu ML türü koordinasyon bileşiğinin kararlılık sabiti 0,1 M KNO3 iyonik ortamında, 25°C sıcaklıkta, potansiyometrik yöntem ile saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Magnezyum, potansiyometri, katekol türevi, koordinasyon bileşiği, kararlılık sabiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's known that Mg(II) ion forms stable complexes with oxygen donors like hydroxy! polyhydroxycarboxylic acid and/or polyaminocarboxylic acid. But the interaction between Mg(II) ion and hydroxy groups of phenolic compaunds were not investigeted extensively. In this study stabiliy constant of ML type complex formed between Mg(II) ion and disodium -l,2-hydroxybenzene-3,5-disulponate (Tiron)(H2L) which is a catechol derivative was determinated at ionic strength of 0,1 M KNO3 by applying potantiometric method at 25°C. KEY WORDS:Magnesium, potantiometry, catechol derivative, stability constant, coordination compounds.