Geliştirilmiş lif ölçüm sistemi AFIS'in penye pamuk iplikçiliğinde kullanımı üzerine bir araştırma
A Research on use of AFIS advanced fibre information system in combed cotton spinning
  1. Tez No: 139913
  2. Yazar: İBRAHİM YAHYA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Geliştirilmiş Lif Ölçüm Sistemi AFIS'in iplik işletmelerindeki kullanım şekillerini görmek amacıyla %100 penye pamuk iplik üreten bir ring iplik işletmesinde farklı tarama döküntüleri ile çalışılarak, proses boyunca başta neps olmak üzere lif özelliklerinin değişimi ve değişen özelliklerin elde edilen ipliklere etkileri incelenmiştir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda, imalat hattından toplanan yarı mamullerin neps sayısı, neps büyüklüğü, toz ve yabancı madde miktarları, ortalama lif uzunlukları, kısa lif oranı gibi özellikleri ve iki farklı incelikte üretilen ipliklerin de mukavemet, uzama, düzgünsüzlük, tüylülük, ince ve kalın yer hataları ölçüm sonuçları kullanılarak istatistiki analizler yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın neticesinde; tarama döküntüsünü belli oranlara kadar arttırmanın yukarıda bahsedilen iplik özelliklerini iyileştirdiği görülmüştür. Daha da önemlisi gelişmiş bir lif enformasyon sisteminden faydalanarak, kalite, maliyet, performans açısından en uygun çalışma parametrelerinin kesin ve etkili biçimde kolaylıkla belirlenebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ring iplik, %100 Penye pamuk, Tarama döküntüsü, AFIS, Neps uzaklaştırma verimliliği, Temizleme verimliliği, Lif hasar indeksi, İplik özellikleri
Özet (Çeviri)
11 A RESEARCH ON USE OF AFIS ADVANCED FIBRE INFORMATION SYSTEM IN COMBED COTTON SPINNING ABSTRACT In this study, by working with different comber noils, the variation of - especially neps related- fibre characteristics and effects of these variatons on final product, in a %100 combed cotton ring yarn production line were examined, in order to see the use of AFIS Advanced Fibre Information System in spinning mills. For this, statistical analyses were carried out and discussed with respect to the experimental results, such as; nep size and amount, dust and trash content, mean fibre length, short fibre content of half- products; and tenacity, elongation, irregularity, haireness, thin and thick places of final-products of two different linear densities. At the end of this study, it was observed that increasing the noil percent of comber machine to the acceptable limits, help to improve above mentioned yarn properties. But more important than that; optimum processing parameters are supposed to be determined in an easy, accurate and effective way by means of an advanced fibre information system. Key Words : Ring yarn, 100% Combed cotton, Comber noil, AFIS, Neps removal efficiency, Cleaning efficiency, Fibre damage index, Yarn properties. «s^