Küresel takımlarla frezeleme işlemleri için bir uzman sistem yapısının geliştirilmesi
An Expert system for die milling operations with ball noise tolls
- Tez No: 139919
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, frezeleme işlemleri için birtakım pratik tavsiyelerde bulunan bir uzman sistem tasarlanmıştır. Program kullanıcıdan, parça malzemesi, parça geometrisi, işleme türü ve takım malzemesini girdi olarak almakta, çıktı olarak ise, takım tipi, bağlama yöntemi, işleme yöntemi, paso ve birtakım yardımcı bilgiler kullanıcıya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, an expert system* which recommends some practical methods in milling, has been designed. This program requires the workpiece material, workpiece geometry, type of machining and material of the tool as input. The outputs are type of the tool, type of clamping, tool way, depth of cut and some additional knowledge about operation.