Tünel kalıp sistemi ile üretilen toplu konutlarda ısı yalıtımı ve sorunlarının incelenmesi
Analyzing water and heat isolation problems in mass housing which is produced by tunnel shuttering
- Tez No: 139929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AKINCITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Çok sayıda insanın bir arada yaşamasına yönelik olarak geliştirilen toplu konutlarda, gerekli konfor koşullarının sağlanmasında ısı ve su yalıtımı önemli etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Konutlarda alınacak ısı-su yalıtımı önlemleri; ülke ve kullanıcı ekonomisine getireceği faydanın yanında, konut yaşama mekanlarında insan sağlığı yönünden konforlu bir iç ortamın oluşturulmasını sağlayacaktır. Tez çalışmasında, tünel kalıp sistemi ile üretilmiş toplu konutlarda karşılaşılan ısı ve su yalıtımı sorunlarım ortaya koymak amacıyla Bursa'da bir örnek bina seçilerek incelenmiştir. Çalışmada izlenen yöntem; literatür araştırmalarının yam sıra, yerinde yapılan gözlemler, ilgili kişilerle gerçekleştirilen görüşmeler, kullanıcılarla yapılan anket sonuçlarının ve termal kamera çekimlerinin TS 825 'te belirtilen hesaplama yöntemiyle birlikte değerlendirilmesi ile elde edilen bilgilerin belirli bir düzen içerisinde sunulması ve karşılaşılan ısı ve su yalıtımı sorunlarının giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin getirilmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Heat and water isolation are the two important factors in providing necessary comfort conditions in collective residences which were developed for letting a number of people live together. Heat and water isolation precautions that would be taken in houses will make it possible to create a comfortable interior atmosphere from the point of human health in the habitation environments as well as its benefits for the inhabitants and state economy. In this study, a sample building in Bursa was chosen and investigated in order to throw a light into the heat and water isolation problems in collective residences built with tunnel shuttering system. Besides the literature review, the method used in the present study consists of on-site observations, interviews with concerned people, questionnaires applied to the inhabitants and the systematic presentation of the data gathered by evaluation of video recordings together with the calculation method indicated in TS 825 and the suggestions for solving the encountered heat and water isolation problems.