Bartın'ın ekoturizm olanakları
Bartın's ekotourism possibilities
  1. Tez No: 139983
  2. Yazar: BURAK AMAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ATMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BARTIN'IN EKOTURIZM OLANAKLARI Burak AMAÇ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dah Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ATMİŞ Ekim 2003, 117 sayfa Bu çalışmada, Bartın İlinin ekoturizm potansiyeli açıklanmaya çalışılmıştır. Şu ana kadar uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ekoturizm alanları kitle turizminin emrine sunulmuş, bunun sonucu olarak çevre kirliliği, düzensiz yapılaşma, sosyolojik ve kültürel yozlaşma meydana gelmiştir. Ekoturizmi, kitle turizmi gibi çevre kirliliğine ve tahribata sebep olmaz. Ayrıca, ekoturizm kırsal kalkınmada çok önemli bir araçtır. Bartın İli geniş bir ekoturizm potansiyeline sahiptir. Ancak yıllardır yapılan yanlış uygulamalar neticesinde bu olanaklar sadece kitle mrizminin kullanımına sunulmuş, ekoturizm faaliyetleri düşünülmediği gibi kırsal kalkınmaya da gereken önem verilmemiştir. mÖZET (devam ediyor) Kırsal kesimde yaşayan halkın ekoturizm konusunda bilinçlehdirilmesiyle, sahip olunan bu potansiyelin yöre ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı, yeni iş alanlarının ortaya çıkacağı ve yöreden göçün önleneceği düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler : Ekoturizm, Kitle Turizmi, Kırsal Kalkınma, Bilim Kodu : 502.05.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis BARITN'S ECOTOURISM POSSIBILITIES Burak AMAÇ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor : Assist Prof. Erdoğan ATMİŞ October 2003, 117 pages Ecotourism potential of Bartın is studied in this thesis. Because of the wrong policies which have been applied until now, ecotourism areas allocated to mass tourism activities. As a result of this, environmental pollution, irregular building, sociological and cultural degeneration have been occured. Ecotourism is not cause to the environmental pollution and destruction like the mass tourism. At the same time, ecotourism is an important tool for rural development. Bartın has a rich ecotourism potential. However, at the result of the wrong application for years, this potantial have only been submitted for mass tourism.ABSTRACT (continued) Neither ecotourism activities have not been thought nor rural development have not been given an importance. The ecotourism potential which will be got by making rural population conscious of nature, while provide an important contribution to the reginol economy, turn out new employment fields and stop the migration from the region. Key Words : Ecotourism, Mass Tourism, Rural Development, Science Code : 502.05.01 VI