Elektrik ark kaynak yöntemiyle birleştirilen ostenik-martenzitik farklı paslanmaz çelikler kaynaklı bağlantılarda, mikroyapı ile özellikler arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of microstructure-property relationship in dissimilar welds between austenitic-martensitic stainless steel joined by manual metal arc welding
  1. Tez No: 140009
  2. Yazar: ORHAN BAYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
X5CrNil8 10 türü ostenitik ile X20CrMol3 türü martenzitik farklı paslanmaz çeliklerin kaynaklarının metalurjik karakteristikleri çekme, sertlik, tokluk ve korozyon direnci olarak değerlendirilmiştir. Çok pasolu elektrik ark kaynak yöntemi, dubleks ve ostenitik elektrot kullanıldı. Her bir ilave tel ile kusursuz bağlantılar elde edildi. E2209-17 dubleks elektrotla elde edilen kaynaklı bağlantının çekme dayanımının E308L-16 ostenitik elektrodun dayanımından biraz daha düşük olduğu tespit edildi. Kaynak metallerinin tokluğunun düşük sıcaklıklarda bile ısı girdisinden bağımsız olarak kabul edilebilir bulundu. Isı girdisi ve sonrasındaki soğuma hızı sebebiyle sertlik X20CrMol3 kaynak metali sınırı boyunca E2209-17 dubleks ve E308L-16 ostenitik elektrot ile yapılan kaynaklarda artmıştır. Kaynaklı bağlantıda X20CrMol3 kaynak metali ergime sınırı elektrolitik korozyondan etkilenmesine rağmen, E308L-16 ve E2209-17 ilave telleri ile yapılan bağlantıların çukurcuk korozyonu direnci kabul edilebilir seviyede bulundu. Bu araştırma her iki ilave metalin ostenitik martenzitik farklı paslanmaz çeliklerin birleştirilmesinde kullanılabileceği fakat korozif ortamlarda özel tedbirlerin gerekli olabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Ostenitik ve martenzitik paslanmaz çelik, tokluk, kaynaklanabilirlik, çekme dayanımı, korozyon direnci
Özet (Çeviri)
The metallurgical characteristics, tensile, hardness, toughness and corrosion resistance of dissimilar welds between X5CrNil8-10 grade austenitic and X20CrMol3 grade martensitic stainless steel has been evaluated. Both austenitic and duplex stainless steel electrodes were used to joint this combination, using multipass manual metal arc welding process. Defect free welds were obtained with each welding consumable. It was found that the tensile strength of weldment, which was produced by duplex electrode (E2209-17) was slightly lower than that of austenitic electrode (E308L-16). The toughness of the both the E2209-17 and E308L-16 deposits were acceptable even low temperature regardless of heat input. Hardness was increased in welds made with E2209-17 duplex electrode along the X20 Cr Mo 13 / weld metal fusion boundary. Increasing hardness was also observed along the X20 Cr Mo 13 / weld metal fusion boundary that was made with E308L-16 austenitic electrode due to heat annealing and then following high cooling rate. The pitting corrosion resistance of the weld metal made with E308L-16 and E2209-17 filler metal was found acceptable. However, the X20 Cr Mo 13 / weld metal fusion boundary in the weldment was affected by electrolytic corrosion. This investigation has shown that both filler metals can be used to joint austenitic stainless steel to the martensitic stainless steel but that special precautions may be necessary in corrosive environments. Key Words : Austenitic and martensitic stainless steel, toughness, weldability, tensile strength, corrosion resistance.